Generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave (od roku 2015), najstaršej a najväčšej vedeckej knižnice na Slovensku so samostatnou rolou Multifunkčného kultúrneho centra, ktoré ročne organizuje viac ako 400 výstav, konferencií, prednášok, podujatí, festivalov a koncertov v historickom centre hlavného mesta SR. Dlhoročne zastáva pozíciu podpredsedníčky Ústrednej knižničnej rady – poradného orgánu ministerky kultúry SR. Od roku 2018 je predsedníčkou Slovenského výboru pre program UNESCO – Pamäť sveta. V medzinárodnom kontexte, už od roku 2007, reprezentuje SR vo volených orgánoch IFLA – Medzinárodnej federácie knižničných asociácií a inštitúcií. Takmer 20 rokov (od 1999) bola volenou predsedníčkou Spolku slovenských knihovníkov a knižníc, najstaršieho slovenského knihovníckeho profesijného združenia a 12 rokov (od 2006) bola slovenskou koordinátorkou úspešného medzinárodného podujatia na podporu čítania detí – Noc s Andersenom. V roku 2011 absolvovala medzinárodný kurz v Salzburg Global Seminar na tému: Libraries and Museums in an Era of Participatory Culture. Od 2012 – 2017 bola členkou Rady vlády SR pre kultúru, kde zastupovala oblasť kultúrneho dedičstva.
Novinár, v súčasnosti pracuje na Ministerstve kultúry SR ako generálny riaditeľ sekcie umenia. Od roku 1990 pôsobil v printových médiách, kde písal o kultúre a umení (napr. Pravda). Pracoval aj v Slovenskom národnom divadle a v Divadle Nová scéna. V rokoch 2010 až 2012 bol poradcom podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela.
Profesorka v odbore tanečné umenie. Pôsobila ako sólistka v balete SND v Bratislave. Od roku 1997 dodnes pôsobí ako pedagóg na Katedre tanečnej tvorby Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave, od februára 2015 je dekankou tejto fakulty.
Literárny publicista, kritik a interpret, prozaik, autor literatúry pre deti a mládež. Jeho analýzy ročnej literárnej produkcie i jednotlivé kritiky či úvahy o čiastkových problémoch tvorby a vydavateľskej praxe, sústavné rozhlasové hodinovky o aktualitách literárneho života sa stali neodmysliteľnou súčasťou literárneho diania. Je autorom dvoch literárnokritických kníh, kníh pre deti a mládež a spoluautorom Dejín slovenskej literatúry. Založil Knižnú revue, preložil takmer tridsať knižných titulov z francúzštiny.
Pracuje v RTVS ako dramaturg hranej tvorby so zameraním na divadelné a filmové umenie. Popri svojej dramaturgickej práci sa dlhodobo venuje umeleckému prekladu, editorskej činnosti i pôvodnej tvorbe. Zo španielskej a latinskoamerickej literatúry preložil viacero románov, noviel, poviedok, divadelných i rozhlasových hier. Vo svojej autorskej činnosti sa zameriava najmä na písanie diel pre deti a mládež.
Etnomuzikologička, dramaturgička, hudobníčka. Jej profesijné pôsobenie je v oblasti hudby zamerané dvojodborovo: je aktívna vo výskume a popularizácii folklóru, a zároveň pôsobí ako dramaturgička Štátnej opery. Pripravuje pravidelné rozhlasové relácie o ľudovej hudbe. Je členkou známej world-music skupiny Banda, kde hrá na cimbale.
Prezidentka Únie odborového zväzu profesionálnych hudobníkov. Pracovala ako umelecká šéfka orchestra Novej scény, účinkovala v Slovenskej filharmónii, spolupracuje na medzinárodnej úrovni v zastupovaní hudobníkov. V súčasnosti je riaditeľkou ZUŠ v Bratislave.
Akademický maliar, figuralista. Od roku 1990 do roku 2003 pôsobil pedagogicky na Vysokej škole výtvarných umení, viedol kurz figurálnej kresby. Venuje sa maľbe, grafike, kresbe, knižnej ilustrácii, ex libris a známkovej tvorbe. Realizoval 120 autorských a zúčastnil sa množstva kolektívnych výstav. Za svoju tvorbu získal rad ocenení, doma aj v zahraničí. V súčasnosti pôsobí ako umelec v slobodnom povolaní.
Filozof, estetik, pedagóg a kurátor. Pedagogicky pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Zaoberá sa estetickou teóriou, štrukturalizmom, postštrukturalizmom a teóriou rozprávania. Je autorom alebo spoluautorom 12 knižných publikácií. Venuje sa aj kurátorskej činnosti, realizoval viac ako 80 výstav doma aj v zahraničí.
Denisa Hargašová
Ján Mikulík
Peter Mikletič
Filozof, estetik a vysokoškolský učiteľ. Od roku 2004 do roku 2015 pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení ako pedagóg a výskumný pracovník, vedúci Sekcie vizuálnych a kultúrnych štúdií Centra výskumu (2009-2011) a prorektor pre štúdium (2011-2015). Odborne sa zaoberá problematikou vzťahu medzi vysokou a populárnou kultúrou, teóriou dizajnu a vzdelávaním na umeleckých školách. Venuje sa tiež kurátorskej a prekladateľskej činnosti.
Projekt rozvoja Fondu na podporu umenia - 19.6.2015
Projekt rozvoja Fondu na podporu umenia - 23.4.2019
Dvorská Adriana
Hushegyi Gabriel
Király Csajka Lucia
Mosná Karin
Orság Zuzana
Peťková Zuzana
Turanská Eva
Grófová Miriama
Chlebová Lenka
Kapala Magdaléna
Kozáková Petra
Kánovicsová Soňa
Kotlárik Andrej
Kuruczová Marína
Medveďová Anna
Klein Norma
Palec Miroslav
Špoták Róbert
Používaním tohto webu súhlasíte s využívaním súborov cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Viac informácií