Oznámenia

Výzva č. 8/2024

18. 03. 2024

Fond na podporu umenia (ďalej len „fond“) v súlade s ustanoveniami zákona č. 284/2014 Z. z. o Fonde na podporu umenia a o zmene a doplnení zákona č. 434/2010 Z. z o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v znení zákona č. 79/2013 Z. z. (ďalej len „zákon“) a súlade s vnútornými predpismi fondu, najmä Štruktúrou podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na rok 2024, vyhlasuje výzvu č. 8/2024 na predkladanie žiadostí pre oprávnených/é žiadateľov/ky v rámci podprogramov:  

Bližšie informácie nájdete tu: https://www.fpu.sk/sk/vyzvy/vyzva-c-8-2024/

FPU v číslach

12. 03. 2024

V pokračovaní našej série vizualizácií dát sme sa pozreli na rozloženie našej podpornej činnosti v roku 2023.

V uplynulom roku sme podporu poskytli v 16 oblastiach. Podporujeme mimoriadne širokú škálu subjektov a aktivít. Medzi podporovanými projektami nájdete najväčšie slovenské festivaly, nové výstavy a expozície regionálnych múzeí a galérií, nákup kníh, podujatia a vybavenie knižníc, vydávanie kníh, zaznamenávanie a uchovávanie tradičných umeleckých prejavov, ale aj tvorbu jednotlivých umelcov a umelkýň.

Najviac žiadostí (913) bolo predložených za oblasť hudby, najmenej v programe Mesto kultúry (6). Najviac podporených žiadostí je z oblasti knižníc (521).

V roku 2023 sme mohli prerozdeliť viac ako 20 100 000 €, aj vďaka mimoriadnemu príspevku Ministerstva kultúry. Dlhodobo však upozorňujeme na to, že sa zväčšuje rozdiel medzi žiadanou sumou a naším bežným rozpočtom, ktorý sa od roku 2018 nezmenil. Čoraz častejšie sa preto stáva, že podporu nezískajú aj kvalitné projekty.

Pripomienkujeme poslanecký návrh zmeny zákona o FPU

07. 03. 2024

Nesúhlasíme s predloženým návrhom rozšírenia počtu členov/členiek dozornej komisie fondu navrhovaným spôsobom. Podľa návrhu má dvoch členov dozornej komisie ustanovovať rada fondu. Zverenie takejto právomoci priamo rade fondu sa prieči myšlienke zabezpečiť systém vnútornej kontroly fondu, pretože na kreovaní dozornej komisie sa tak nezanedbateľnou mierou bude podieľať aj orgán, ktorý má byť dozornou komisiou kontrolovaný. Takúto zmenu považujeme za nesystémový prvok v rámci fungovania fondu.

Zároveň navrhujeme do zákona zapracovať viacero úprav, z ktorých za najdôležitejšiu považujeme zavedenie valorizácie rozpočtu fondu o infláciu.

Absencia valorizácie o infláciu spôsobuje, že fond nevie adekvátne reagovať na nárast cien tovarov a služieb a nárast honorárových a platových požiadaviek v rámci podporovaných projektov. Žiadosti predložené do fondu trojnásobne prevyšujú rozpočet fondu. Ďalším dôvodom je nárast kvality predkladaných projektov, ktoré napriek hodnoteniu odbornej komisie nie je možné podporiť vzhľadom na obmedzený rozpočet fondu.

Celé znenie našich pripomienok nájdete tu: https://tinyurl.com/49arvphc

Do procesu pripomienkovania sa môžete zapojiť aj vy do 11. 3. 2024.

FPU v číslach

27. 02. 2024

Pokračujeme v sérii vizualizácií našich dát o činnosti FPU.  Graficky sme spracovali aké právne formy čerpajú najviac finančných prostriedkov v oblasti tradičnej kultúry.

Vo verejnej diskusii o podpore umenia a kultúry zaznievajú názory, ktoré proti sebe stavajú mimovládne neziskové organizácie a ostatné právne formy žiadateľov a žiadateliek. Vychádzajú z presvedčenia, že podpora aktivít mimovládnych neziskových organizácií ide na úkor napríklad podpory tradičnej kultúry. Mimovládne neziskové organizácie sú však dôležitou súčasťou aj uchovávania a prezentovania tradičnej kultúry. Výraznou časťou našej podpornej činnosti v tejto oblasti sú napríklad rôzne folklórne súbory a skupiny, ktoré pôsobia pod hlavičkou občianskych združení. Spochybňovanie čerpania podpory mimovládnymi neziskovými organizáciami tak dopadá aj na organizácie, ktoré na miestnej úrovni združujú profesionálov a nadšencov tradičnej kultúry, vzdelávajú deti, zaznamenávajú a uchovávajú tradičné remeselné postupy a podobne.

V programoch zameraných na oblasť tradičnej kultúry sme v rokoch 2016 – 2023 poskytli finančné prostriedky vo výške viac ako 12 000 000€. 48,5% z tejto sumy čerpali organizácie verejnej správy (obce, VÚC a nimi zriadené organizácie). 42,6% čerpali mimovládne neziskové organizácie (občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie a neinvestičné fondy).