1.1.5 Aktivity nezávislých divadiel, divadelných zoskupení a organizácií Dotácia
Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU
1Umenie
- 1.1 Divadlo
- 1.2 Tanec
- 1.3 Hudba
- 1.4 Vizuálne umenie
- 1.5 Literatúra
- 1.6 Medziodborové aktivity
- 1.7 Digitálne hry
Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného/-nej žiadateľa/-ky) no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyne .[1]
[1] Podrobnosti k vypočutiu žiadateľa/-ky upravuje vnútorný predpis Zásady, spôsob a kritériá hodnotenia žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia, konkrétne čl. 5, bod 6.
Program 1: Umenie nepodporuje:
- aktivity z oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu,
- aktivity z oblasti cestovného ruchu a gastronómie,
- aktivity verejných vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7),
- aktivity z oblasti neprofesionálnej umeleckej tvorby,
- aktivity z oblasti kultúrno-osvetovej činnosti a voľnočasových aktivít,
- športové podujatia (vrátane športového tanca),
- aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny a/alebo pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva,
- aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek,
- aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky,
- inštitucionálne výdavky subjektu,
- materiálové a technické vybavenie, ak nesúvisí s realizáciou projektu,
- vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok (t. j. ani metodických pomôcok, listov, publikácií, atď. pre pedagógov a pracovných zošitov pre žiakov) pre základné a stredné školy (vrátane ZUŠ),
- vydávanie vysokoškolských učebníc a skrípt,
- vydávanie publikácií a diel/rukopisov mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov,
- vydávanie publikácií k výročiam subjektov, ročeniek, zborníkov a almanachov,
- vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora,
- vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo predaja,
- podujatia v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni,
- akademické študijné mobility a pobyty.
Podľa zákona je neoprávneným žiadateľom rozpočtová organizácia alebo príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov ústrednej štátnej správy. V zmysle uvedeného zákona si tieto organizácie nemôžu požiadať o podporu na projekt prostredníctvom tretej osoby (napr. občianskeho združenia, nadácie, neziskovej organizácie), ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide o projekt, ktorý preukázateľne realizujú ako hlavný organizátor, alebo je súčasťou ich hlavnej činnosti. Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov štátnej správy môžu vstupovať do projektov výlučne ako spoluorganizátori podujatí, ktoré preukázateľne realizuje ako hlavný organizátor tretia osoba (napr. občianske združenie, nadácia, nezisková organizácia). V prípade, že sa preukáže porušenie tohto ustanovenia v akejkoľvek fáze posudzovania, takáto žiadosť bude vyradená z formálnych dôvodov.
Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov, miest alebo obcí v podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, resp. už dosiahli hranicu de minimis, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácii prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide preukázateľne o ich hlavnú činnosť. V prípade preukázateľného porušenia tohto ustanovenia fond môže požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.
Verejné vysoké školy v programoch a podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácií prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby. V prípade preukázania porušenia tohto ustanovenia môže fond požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.
Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU
1.1Divadlo
Podporná činnosť je zameraná na projekty nekomerčných subjektov pôsobiacich v oblasti profesionálneho divadelného umenia, ktorými sú buď nezávislé divadlá, divadelné zoskupenia a/alebo organizácie. Projekt musí zahŕňať viacero umeleckých aktivít a podujatí, medzi ktoré patria najmä: tvorba, naštudovanie a uvedenie nových javiskových diel a ich reprízy, tvorba, naštudovanie a uvedenie nových menších javiskových foriem a ich reprízy; reprízy predstavení uvedených javiskových diel nie staršie ako 3 roky od prvého uvedenia diela (pre výpočet je rozhodujúci deň uzávierky výzvy na podávanie žiadostí v podprograme); pracovné stretnutia v zahraničí spojené s prípravou a konzultáciami podujatí, koprodukcií, alebo networkingom; organizovanie workshopov; diskusií a seminárov; podujatí zameraných na vzdelávanie, budovanie a rozširovanie publika a podobne. Súpis týchto aktivít a podujatí patrí medzi povinné prílohy žiadosti o dotáciu. Projekt musí zahŕňať aj iné aktivity ako reprízy, pričom nemôže obsahovať reprízy iného subjektu ako žiadateľa, ani hosťovanie iných nezávislých divadiel a divadelných zoskupení (ani prostredníctvom open call).
Podpora je určená subjektom, ktoré pravidelne vyvíjajú aktivity smerom k lokálnej komunite a majú presah na verejnosť.
Podpora formou dotácie je taktiež určená na tvorbu, naštudovanie a uvedenie javiskového diela v medzinárodnej koprodukcii, kde výška finančného vkladu zahraničného partnera alebo partnerov musí predstavovať minimálne 30 percent z rozpočtu koprodukcie. Podmienkou poskytnutia dotácie je verejné uvedenie javiskového diela v plnom rozsahu na Slovensku. Primerane výške pridelenej dotácie na dané predstavenie sú prijímatelia povinní časť projektu realizovať už v prípravnej fáze na Slovensku a musia na ňom participovať tvorcovia/-kyne a interpreti/-ky pôsobiaci/-e na Slovensku.
V rámci podprogramu si možno požiadať o podporu na realizáciu aktivít nezávislého divadla na divadelnú sezónu 2024/2025, 2025/2026 a 2026/2027, pričom odborná komisia môže odporúčať, aby podpora bola poskytnutá výlučne na divadelnú sezónu 2024/2025, resp. na sezónu 2025/2026 a 2026/2027, ak pôjde o žiadosť o podporu na trojročné obdobie. Podmienkou udelenia viacročnej dotácie je to, aby nezávislé divadlo preukázateľne aktívne fungovalo minimálne 5 rokov (nevyhnutne nemusí ísť o totožný subjekt) a vykonávalo pravidelnú divadelnú činnosť.
Podpora nie je určená na aktivity, ktoré sa netýkajú divadelného umenia, na ktoré si daný subjekt môže požiadať o podporu v iných podprogramoch a pre neprofesionálne zoskupenia.
Žiadateľ/-ka o dotáciu môže získať podporu výlučne na aktivity, ktoré nie sú predmetom podpory v podprograme 1.1.2; 1.1.4, 1.1.6 a 2.2 (v tomto prípade je rozhodujúca zhoda v samostatnej aktivite a nie v subjekte žiadateľa/-ky), pričom v rámci podprogramu si môže podať maximálne jednu žiadosť o pridelenie finančných prostriedkov. V prípade, že žiadateľ/-ka podá viac ako jednu žiadosť, za úplnú bude fond pokladať iba prvú doručenú žiadosť, resp. žiadosť s nižším poradovým číslom a ďalšie budú vyradené.
Žiadatelia/-ky v podprograme 1.1.5 nemôžu v rámci jedného roka podpornej činnosti žiadať zároveň o podporu v rámci Programu 3 (okrem podprogramu 3.1.2 a 3.6.2). V prípade, že žiadateľ/-ka podá žiadosť do podprogramu 1.1.5 aj do Programu 3 (okrem podprogramu 3.1.2 a 3.6.2), fond bude za úplnú pokladať iba prvú doručenú žiadosť, resp. žiadosť s nižším poradovým číslom a ďalšie budú vyradené.
Žiadateľ/-ka je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu. Neuvedenie výnosov bez zdôvodnenia ich absencie v komentári k rozpočtu je dôvodom na formálne vyradenie žiadosti.
Žiadateľ/-ka je rovnako povinný/-á v žiadosti uviesť dramaturgický plán, v ktorom budú špecifikované jednotlivé aktivity žiadateľa/-ky (nie iných subjektov realizovaných v danom priestore) a ich presná štruktúra, ktoré bude daný subjekt v priebehu roka realizovať.
Výzva č. 7/2024
08.01.2024 – 05.02.2024
Štruktúra podpornej činnosti
Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2024 nájdete v tomto dokumente.
Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:
Realizácia umeleckých aktivít a podujatí nezávislého divadla/divadelného zoskupenia a / alebo organizácie.
Oprávnení/-é žiadatelia/-ky:
Podpora je určená výlučne pre žiadateľov/-ky, ktorí/-é preukázateľne pôsobia a realizujú aktivity v oblasti profesionálneho divadelného umenia. Dotácia sa môže poskytnúť výlučne subjektom disponujúcim oprávnením na výkon činností, ktoré plánujú v rámci projektu realizovať. Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:
- fyzická osoba – živnostník/-čka
- nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
- právnická osoba oprávnená na podnikanie,
- občianske združenie,
- neinvestičný fond,
- nadácia,
- záujmové združenie právnických osôb,
Doplňujúce informácie
Povinnou prílohou žiadosti je:
- Zoznam všetkých podujatí a aktivít, ktoré žiadateľ/-ka realizoval/-a za posledných 12 mesiacov od predloženia žiadosti, v prípade žiadosti o viacročnú podporu za posledných 24 mesiacov. Pri podujatiach a aktivitách, ktoré žiadateľ/-ka realizoval/-a s podporou fondu, uvedie aj počet návštevníkov/divákov (vrátane celkovej kapacity daného priestoru), pričom stručne popíše metodiku merania návštevnosti v každom jednotlivom prípade (podľa prílohy zverejnenej na webovom sídle fondu – v inej podobe a formáte nebude dokument akceptovaný).
- Zoznam všetkých plánovaných a predpokladaných aktivít a podujatí, na ktoré žiada podporu, pričom je potrebné uviesť predpokladané miesto a mesiac (nie presný dátum), kedy sa bude aktivita/podujatie realizovať. V oboch prílohách je nutné odlíšiť jednotlivé typy aktivít (je nutné uviesť, či ide napr. o reprízu, uvedenie diel, vzdelávaciu aktivitu, pracovnú cestu do zahraničia a pod.). V prípade, že ide o žiadosť o viacročnú podporu, je potrebné uviesť zoznam aktivít na všetky žiadané roky (podľa prílohy zverejnenej na webovom sídle fondu – v inej podobe a formáte nebude dokument akceptovaný).
- Podrobný rozpočet jednotlivých podujatí/aktivít. V prípade, že ide o žiadosť o viacročnú podporu je potrebné uviesť podrobný rozpočet na celé žiadané obdobie (podľa prílohy zverejnenej na webovom sídle fondu – v inej podobe a formáte nebude dokument akceptovaný).
- Zoznam všetkých dohodnutých a/alebo oslovených tvorcov/-kýň, interpretov/-iek, a iných spolupracovníkov/-čok, ktorí/-é sa na projekte zúčastňujú. V prípade, že žiadateľ/-ka ešte neoslovil/-a daného tvorcu/-kyňu, interpreta/-ku, spolupracovníka/-čku, musí to v prílohe jasne uviesť (podľa prílohy zverejnenej na webovom sídle fondu – v inej podobe a formáte nebude dokument akceptovaný). V opačnom prípade bude fond pristupovať k takejto žiadosti ako k nepravdivej a môže ju vyradiť z formálnych dôvodov.
- V prípade tvorby, naštudovania a uvedenia javiskového diela v oblasti divadelného umenia žiadateľ/-ka priloží dramaturgickú explikáciu: ako tvorca/-kyňa vníma, resp. číta dané dielo/materiál/východiskovú tému, popis interpretácie s ohľadom na minulý a súčasný kontext a s ohľadom na vybraných interpretov, objasnenie výberu diela a zámeru.
- V prípade tvorby, naštudovania a uvedenia javiskového diela v oblasti divadelného umenia žiadateľ/-ka priloží inscenačný zámer: konkrétna interpretačná a vizuálna predstava tvorcov/-kýň (najmä režiséra/-ky) novej inscenácie/diela, predstava o jeho forme a následného javiskového uvedenia.
- V prípade medzinárodnej koprodukcie v tvorbe, naštudovania a uvedenia diela v oblasti divadelného umenia žiadateľ/-ka priloží samostatný štruktúrovaný rozpočet tohto projektu, z ktorého bude zrejmý spôsob a zdroje financovania jednotlivých položiek rozpočtu (dotácia, vklad koproducenta, vlastný vklad, predpokladané výnosy..).
- Ak bolo vytvorenie podkladu/adaptácie/prekladu inscenácie podporené štipendiom FPU, žiadateľ/-ka pripojí vecný/-é výstup/-y štipendia.
- V prípade žiadosti o viacročnú dotáciu žiadateľ/-ka priloží koncepciu činnosti na obdobie, na ktoré žiada dotáciu.
Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia (obrazová alebo textová), či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.