Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie Prejsť na obsah

1.3.1 Tvorba hudobného diela - hudobné žánre populárnej kultúry Štipendium

Štipendium PATRÍ DO PROGRAMU

1Umenie

  • 1.1 Divadlo
  • 1.2 Tanec
  • 1.3 Hudba
  • 1.4 Vizuálne umenie
  • 1.5 Literatúra
  • 1.6 Medziodborové aktivity
  • 1.7 Digitálne hry

Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného/-nej žiadateľa/-ky) no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyne .[1]

[1] Podrobnosti k vypočutiu žiadateľa/-ky upravuje vnútorný predpis Zásady, spôsob a kritériá hodnotenia žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia, konkrétne čl. 5, bod 6.

Program 1: Umenie nepodporuje:

  • aktivity z oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu,
  • aktivity z oblasti cestovného ruchu a gastronómie,
  • aktivity verejných vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7),
  • aktivity z oblasti neprofesionálnej umelec­kej tvorby,
  • aktivity z oblasti kultúrno-osvetovej činnosti a voľnočasových aktivít,
  • športové podujatia (vrátane športového tanca),
  • aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny a/alebo pre znevýhodnené skupiny obyva­teľstva,
  • aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek,
  • aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky,
  • inštitucionálne výdavky subjektu,
  • materiálové a technické vybavenie, ak nesúvisí s realizáciou projektu,
  • vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok (t. j. ani metodických pomôcok, listov, publikácií, atď. pre pedagógov a pracovných zošitov pre žiakov) pre základné a stredné školy (vrátane ZUŠ),
  • vydávanie vysokoškolských učebníc a skrípt,
  • vydávanie publikácií a diel/rukopisov mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov,
  • vy­dávanie publikácií k výročiam subjektov, ročeniek, zborníkov a almanachov,
  • vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora,
  • vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo predaja,
  • podujatia v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni,
  • akademické študijné mobility a pobyty.

Podľa zákona je neoprávneným žiadateľom rozpočtová organizácia alebo príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov ústrednej štátnej správy. V zmysle uvedeného zákona si tieto organizácie nemôžu požiadať o podporu na projekt prostredníctvom tretej osoby (napr. občianskeho združenia, nadácie, neziskovej organizácie), ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide o projekt, ktorý preukázateľne realizujú ako hlavný organizátor, alebo je súčasťou ich hlavnej činnosti. Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov štátnej správy môžu vstupovať do projektov výlučne ako spoluorganizátori podujatí, ktoré preukázateľne realizuje ako hlavný organizátor tretia osoba (napr. občianske združenie, nadácia, nezisková organizácia). V prípade, že sa preukáže porušenie tohto ustanovenia v akejkoľvek fáze posudzovania, takáto žiadosť bude vyradená z formálnych dôvodov.

Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov, miest alebo obcí v podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, resp. už dosiahli hranicu de minimis, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácii prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide preukázateľne o ich hlavnú činnosť. V prípade preukázateľného porušenia tohto ustanovenia fond môže požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.

Verejné vysoké školy v programoch a podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácií prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby. V prípade preukázania porušenia tohto ustanovenia môže fond požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.

Štipendium PATRÍ DO PODPROGRAMU

1.3Hudba

Podprogram 1.3 – Hudba je zameraný na podporu profesionálneho hudobného umenia s cieľom udržania kontinuity hudobného umenia, nových umeleckých foriem a aktivít nekomerčného charakteru.
Dotácie a štipendiá v podprograme 1.3

Podpora formou štipendia je v tomto podprograme určená pre profesionálnych/-e umelcov/-kyne a tvorcov/-kyne, ktorí/-é pôsobia v oblasti hudobného umenia. Podpora sa poskytuje na tvorbu, naštudovanie a verejné uvedenie diel pôvodnej skladateľskej tvorby a/alebo nového aranžmánu hudobného diela.

Podpora nie je určená na naštudovanie individuálneho interpretačného výkonu a/alebo repertoáru zoskupenia (o podporu na koncertné uvedenia možno žiadať v rámci podprogramov 1.3.3 a 1.3.4, o podporu na vydanie nahrávky možno žiadať v rámci podprogramu 1.3.2). Rovnako podpora nie je určená ani na tvorbu hudobných komponentov divadelného predstavenia (o podporu možno žiadať v rámci podprogramov 1.1.2, 1.1.3 a 1.1.5), tanečného predstavenia (o podporu možno žiadať v rámci podprogramov 1.2.2 a 1.2.4), ani medziodborového diela (o podporu možno žiadať v rámci podprogramu 1.6.1). Program nepodporuje umelecký výskum bez výstupu (napr. diela), ani projekty zamerané na technicko-materiálny a pod. výskum. Program nepodporuje už raz fondom podporený projekt tvorby, umelecký výskum, ani projekt, ktorého výstupy sa realizuje pre alebo v spolupráci s organizáciami zriaďovanými ústrednými orgánmi štátnej správy.

Tento podprogram je rozdelený na dve časti – klasická a experimentálna hudba a hudobné žánre populárnej kultúry (džez, blues, elektronická hudba, folk, country, gospel, world music a ďalšie), ktoré hodnotia dve rozdielne odborné komisie. Zaradenie do jednej z oblastí si určí žiadateľ pri podaní žiadosti.

A – štandardné štipendium na tvorbu je určené pre skladateľov/-ky, autorov/-ky a umelcov/-kyne, ktorí/é sú etablovaní/-é na slovenskej a medzinárodnej profesionálnej hudobnej scéne a aktívne na nej pôsobia. Štandardné štipendium je podporou samotnej tvorivej činnosti umelcov a umelkýň, preto je žiadateľ/-ka povinný/-á dodržať presne tie vecné výstupy projektu, ktoré uviedol/-a v žiadosti aj za predpokladu, že žiadaná suma bude znížená.

Žiadosť o štipendium si môže podať iba ten žiadateľ/-ka, ktorý/-á má v termíne výzvy na predkladanie žiadostí ukončenú realizáciu svojho projektu, ak bol podporený formou štipendia A alebo B v predchádzajúcom roku podpornej činnosti FPU. Za ukončený sa pokladá taký projekt, ktorého vecné vyhodnotenie prijímateľ/-ka predložil/-a do fondu po uplynutí celého obdobia, na ktoré bolo predchádzajúce štipendium udelené.

V prípade, že odborná komisia vyhodnotí žiadosť tak, že nespadá do kategórie A – štandardného štipendia, žiadosť nemôže byť podporená.

B – štipendium na tvorbu je určené pre začínajúcich/-e skladateľov/-ky, autorov/-ky a umelcov/-kyne, ktorí/-é sa chcú etablovať na domácej profesionálnej hudobnej scéne, alebo tých/tie, ktorí/é sa z rôznych dôvodov (iné zamestnanie, materská a rodičovská dovolenka, existenčné prekážky a podobne) nemohli venovať umeleckej tvorbe dlhšie obdobie a chcú sa k nej aktívne vrátiť. B – štipendium je podporou samotnej tvorivej činnosti umelcov a umelkýň, preto je žiadateľ/-ka povinný/-á dodržať presne tie vecné výstupy projektu, ktoré uviedol/-a v žiadosti aj za predpokladu, že žiadaná suma bude znížená.

B – štipendium je možné poskytnúť totožnému/-nej žiadateľovi/-ke maximálne dvakrát v rozdielnych rokoch (spolu vo všetkých programoch a podprogramoch) na rozdielne vecné výstupy, ktoré špecifikuje v žiadosti. Ak si žiadateľ/-ka podá žiadosť o štipendium B po druhýkrát, je povinný/-á k žiadosti priložiť priebežnú správu o realizácii projektu podporeného formou štipendia B, ak ešte nie je ukončený. Druhá podaná žiadosť o štipendium B musí obsahovať iné vecné výstupy než prvá žiadosť o štipendium B.

V prípade, že odborná komisia vyhodnotí žiadosť tak, že nespadá do kategórie B – štipendia, žiadosť nemôže byť podporená.

Žiadatelia/-ky o štipendium môžu v rámci štruktúry podpornej činnosti na príslušný rok (vo všetkých programoch a podprogramoch) predložiť maximálne jednu žiadosť o pridelenie štipendia na tvorbu, výskum alebo odbornú reflexiu. Žiadosť môže obsahovať iba jeden projekt. V prípade, že žiadateľ/-ka podá viac ako jednu žiadosť, fond sa bude zaoberať len žiadosťou doručenou ako prvou v poradí, resp. žiadosťou s nižším poradovým číslom a ďalšie budú automaticky vyradené. Výnimku z vyššie uvedeného majú len žiadosti, ktoré boli vyradené z dôvodu nesprávne zvoleného podprogramu žiadateľom/-kou. V takom prípade môže byť žiadosť predložená opätovne (pokiaľ je pre daný podprogram otvorená výzva). Ak odborná komisia odporúča žiadosť podporiť môže znížiť požadovanú sumu A – štandardného štipendia alebo B – štipendia maximálne o 40%. Ak odborná komisia posúdi, že žiadaná suma A – štandardného štipendia alebo B – štipendia nie je primeraná náročnosti a rozsahu výstupu/ov, predmetný projekt navrhne nepodporiť.

TYP PODPORY
Štipendium
Odovzdanie žiadosti

Výzva č. 7/2024

19.02.2024 – 18.03.2024

Výška štipendia
viď výpočet
Spolufinancovanie
0%
Čerpanie od
dátumu rozhodnutia riaditeľa
Čerpanie do
30.06.2025

Výpočet výšky štipendia:
Typ A: Oprávnený/-á žiadateľ/-ka si môže požiadať o štipendium na 2 až 12 mesiacov. Výška žiadaného a/alebo prideleného štipendia predstavuje súčin počtu mesiacov a mesačnej výšky priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky stanovenej za rok 2022.
Typ B: Oprávnený/-á žiadateľ/-ka si môže požiadať o štipendium na 2 až 12 mesiacov. Výška žiadaného a/alebo prideleného štipendia predstavuje súčin počtu mesiacov a mesačnej výšky minimálnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky stanovenej za rok 2022.

Štruktúra podpornej činnosti

Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2024 nájdete v tomto dokumente.

Stiahnuť

Účel – A – štandardné štipendium

Účel, na ktorý môže byť poskytnuté štipendium:

a)   tvorba nového hudobného diela, kompozície, ktoré žiadateľ/-ka predloží
vo forme rukopisu alebo nahrávky (akceptujú sa aj pracovné verzie),

b)   tvorba aranžmánu hudobného diela pre verejné uvedenie.

UPOZORNENIE: Žiadateľ/-ka si nemôže požiadať o štipendium na realizáciu projektu alebo jeho časti, ktorý už bol podporený z verejných zdrojov Slovenskej republiky (vrátane VEGA, KEGA, APVV), na realizáciu akejkoľvek školskej práce (napr. na napísanie a/alebo vytvorenie záverečnej práce),  či kvalifikačnej práce, alebo na projekt, ktorý realizuje v pracovnoprávnom vzťahu.

Oprávnení žiadatelia – A – štandardné štipendium

Oprávneným/-ou žiadateľom/-kou je výlučne fyzická osoba – jednotlivec s daňovou rezidenciou v Slovenskej Republike. Žiadateľ/-ka povinný/-á na vyžiadanie predložiť potvrdenie o daňovej rezidencii. Podporaje určená pre profesionálnych/-e hudobných/-é skladateľov/-ky, výkonných/-é individuálnych/-e hudobných/-é umelcov/-kyne a hudobné zoskupenia, ktoré majú zásadný celoslovenský a medzinárodný dosah.

Ak sa na realizácii projektu bude podieľať viacero osôb, žiadosť podáva výlučne fyzická osoba, ktorá projekt iniciovala a/alebo je zodpovedná za realizáciu projektu. Na realizáciu totožného projektu si môže požiadať o štipendium iba jedna fyzická osoba. V prípade, že sa na totožný projekt (rozhodujúci je obsah, nie názov) podá viac ako jedna žiadosť, za úplnú bude fond pokladať iba prvú doručenú žiadosť, resp. žiadosť s nižším poradovým číslom a ďalšie budú vyradené.

Účel – B – štipendium

Účel, na ktorý môže byť poskytnuté štipendium:

  1. tvorba nového hudobného diela, kompozície, ktoré žiadateľ/-ka predloží
    vo forme rukopisu alebo nahrávky (akceptujú sa aj pracovné verzie).

UPOZORNENIE: Žiadateľ/-ka si nemôže požiadať o štipendium na realizáciu projektu alebo jeho časti, ktorý už bol podporený z verejných zdrojov Slovenskej republiky (vrátane VEGA, KEGA, APVV), na realizáciu akejkoľvek školskej práce (napr. na napísanie a/alebo vytvorenie záverečnej práce),  či kvalifikačnej práce, alebo na projekt, ktorý realizuje v pracovnoprávnom vzťahu.

Oprávnení žiadatelia – B – štipendium

Oprávneným/-ou žiadateľom/-kou je výlučne fyzická osoba – jednotlivec s daňovou rezidenciou v Slovenskej Republike. Žiadateľ/-ka povinný/-á na vyžiadanie predložiť potvrdenie o daňovej rezidencii. Podporaje určená pre profesionálnych/-e hudobných/-é skladateľov/-ky, výkonných/-é individuálnych/-e hudobných/-é umelcov/-kyne a hudobné zoskupenia.

Ak sa na realizácii projektu bude podieľať viacero osôb, žiadosť podáva výlučne fyzická osoba, ktorá projekt iniciovala a/alebo je zodpovedná za realizáciu projektu. Na realizáciu totožného projektu si môže požiadať o štipendium iba jedna fyzická osoba. V prípade, že sa na totožný projekt (rozhodujúci je obsah, nie názov) podá viac ako jedna žiadosť, za úplnú bude fond pokladať iba prvú doručenú žiadosť, resp. žiadosť s nižším poradovým číslom a ďalšie budú vyradené.

Doplňujúce informácie

Povinná príloha žiadosti:

  1. Tri najrelevantnejšie realizované umelecké projekty žiadateľa/-ky z oblasti predmetu žiadosti primerane opísané, v rámci ktorej sú skladatelia/-ky, individuálni/-e umelci/-kyne povinní/-é uviesť, kde boli tieto diela verejne prezentované, alebo priložiť ich zvukový, notový alebo iný záznam.
  2. V prípade tvorby aranžmánu hudobného diela žiadateľ/-ka priloží aj doklad o vysporiadaní autorského práva v súlade so zákonom.

Ak to povaha projektu umožňuje, žiadateľ/-ka môže predložiť aj existujúce časti notových (grafických) záznamov, či ukážky z pracovných nahrávok z diela, na ktorého vy/dotvorenie sa uchádza o pridelenie štipendia. Ak povaha plánovaného projektu neumožňuje podať uvedené informácie, žiadateľ/-ka ich neuvedie, pričom to nijako nezníži hodnotu predkladaného projektu a komisia k tomuto faktu nebude prihliadať.

Nepovinná príloha:

Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia, či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.

Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.

Povinná príloha žiadosti:

  1. Tri najrelevantnejšie realizované umelecké projekty žiadateľa/-ky primerane opísané, v rámci ktorej sú skladatelia, individuálni umelci povinní/-é uviesť, kde boli tieto diela verejne prezentované, alebo priložiť ich zvukový, notový lebo iný záznam.

Ak to povaha projektu umožňuje, žiadateľ/-ka môže predložiť aj existujúce časti notových (grafických) záznamov, či ukážky z pracovných nahrávok z diela, na ktorého vy/dotvorenie sa uchádza o pridelenie štipendia. Ak povaha plánovaného projektu neumožňuje podať uvedené informácie, žiadateľ/-ka ich neuvedie, pričom to nijako nezníži hodnotu predkladaného projektu a komisia k tomuto faktu nebude prihliadať.

Nepovinná príloha:

Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia, či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.

Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.

Veronika Kubanková

referentka

veronika.kubankova@fpu.sk

02/59324262