Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie Prejsť na obsah

1.4.3 Individuálne a kolektívne výstavné a prezentačné aktivity – vizuálne umenie Dotácia

Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU

1Umenie

  • 1.1 Divadlo
  • 1.2 Tanec
  • 1.3 Hudba
  • 1.4 Vizuálne umenie
  • 1.5 Literatúra
  • 1.6 Medziodborové aktivity
  • 1.7 Digitálne hry

Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného/-nej žiadateľa/-ky) no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyne .[1]

[1] Podrobnosti k vypočutiu žiadateľa/-ky upravuje vnútorný predpis Zásady, spôsob a kritériá hodnotenia žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia, konkrétne čl. 5, bod 6.

Program 1: Umenie nepodporuje:

  • aktivity z oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu,
  • aktivity z oblasti cestovného ruchu a gastronómie,
  • aktivity verejných vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7),
  • aktivity z oblasti neprofesionálnej umelec­kej tvorby,
  • aktivity z oblasti kultúrno-osvetovej činnosti a voľnočasových aktivít,
  • športové podujatia (vrátane športového tanca),
  • aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny a/alebo pre znevýhodnené skupiny obyva­teľstva,
  • aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek,
  • aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky,
  • inštitucionálne výdavky subjektu,
  • materiálové a technické vybavenie, ak nesúvisí s realizáciou projektu,
  • vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok (t. j. ani metodických pomôcok, listov, publikácií, atď. pre pedagógov a pracovných zošitov pre žiakov) pre základné a stredné školy (vrátane ZUŠ),
  • vydávanie vysokoškolských učebníc a skrípt,
  • vydávanie publikácií a diel/rukopisov mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov,
  • vy­dávanie publikácií k výročiam subjektov, ročeniek, zborníkov a almanachov,
  • vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora,
  • vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo predaja,
  • podujatia v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni,
  • akademické študijné mobility a pobyty.

Podľa zákona je neoprávneným žiadateľom rozpočtová organizácia alebo príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov ústrednej štátnej správy. V zmysle uvedeného zákona si tieto organizácie nemôžu požiadať o podporu na projekt prostredníctvom tretej osoby (napr. občianskeho združenia, nadácie, neziskovej organizácie), ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide o projekt, ktorý preukázateľne realizujú ako hlavný organizátor, alebo je súčasťou ich hlavnej činnosti. Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov štátnej správy môžu vstupovať do projektov výlučne ako spoluorganizátori podujatí, ktoré preukázateľne realizuje ako hlavný organizátor tretia osoba (napr. občianske združenie, nadácia, nezisková organizácia). V prípade, že sa preukáže porušenie tohto ustanovenia v akejkoľvek fáze posudzovania, takáto žiadosť bude vyradená z formálnych dôvodov.

Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov, miest alebo obcí v podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, resp. už dosiahli hranicu de minimis, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácii prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide preukázateľne o ich hlavnú činnosť. V prípade preukázateľného porušenia tohto ustanovenia fond môže požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.

Verejné vysoké školy v programoch a podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácií prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby. V prípade preukázania porušenia tohto ustanovenia môže fond požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.

Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU

1.4 Vizuálne umenie

Podprogram 1.4 – Vizuálne umenie je zameraný na podporu profesionálneho vizuálneho umenia (klasické, tradičné médiá, fotografia, nové médiá, úžitkové umenie, produktový dizajn, grafický dizajn, textilný a odevný dizajn, architektúra) a iných alternatívnych foriem, s cieľom udržania kontinuity vizuálnej kultúry, nových umeleckých foriem a aktivít nekomerčného charakteru.
Dotácie a štipendiá v podprograme 1.4

V rámci podprogramu je podpora určená pre usporiadateľov/-ky individuálnych a kolektívnych výstav, salónov, festivalov a iných typov prezentačných aktivít v oblasti vizuálneho umenia (okrem oblasti úžitkového umenia, produktového dizajnu, grafického dizajnu, textilného a odevného dizajnu a architektúry, žiadať je možné v samostatnom podprograme 1.4.4) s celoslovenským, alebo medzinárodným významom a aktivít priamo súvisiacich s týmito podujatiami, a to na náklady súvisiace s realizáciou podujatia, odbornými materiálmi (náklady spojené s vydaním publikácie môžu tvoriť maximálne 20 % z pridelenej dotácie), ako aj na náklady spojené s účasťou slovenských a zahraničných tvorcov/-kýň.

Podpora formou dotácie je taktiež určená na výstavné a prezentačné projekty v medzinárodnej koprodukcii, kde výška finančného vkladu zahraničného partnera alebo partnerov musí predstavovať minimálne 30 percent z rozpočtu projektu. Podmienkou poskytnutia dotácie je to, aby bol výstavný projekt v plnom rozsahu na Slovensku. Primerane výške pridelenej dotácie je prijímateľ/-ka povinný/-á do samotnej výstavy zahrnúť aj tvorcov/-kyne pôsobiacich/-e na Slovensku.

Podporná činnosť v rámci podprogramu nie je určená na celoročné (t. j. výstavné, výskumné, vzdelávacie a pod.) aktivity ani na neprofesionálne aktivity. Podpora nie je určená pre subjekty podporené v podprograme 1.4.5, aktivity v priestoroch subjektov podporených v podprograme 1.4.5, na prezentačné projekty a podujatia, ktoré sú súčasťou výstavných projektov galérií v rámci podprogramu 5.3.1, rovnako na totožný výstavný projekt si nemôže požiadať podporu viac žiadateľov/-iek (napr. galéria a vystavujúci umelec).

Podporná činnosť v rámci podprogramu nie je určená na prezentačné aktivity výstupov štipendií 1.4.1, na tvorbu umeleckých diel (o podporu možno žiadať v rámci podprogramu 1.4.1), ak nejde napríklad o site-specific umenie, happening, performance a pod., kde je tvorba preukázateľne súčasťou prezentačnej aktivity (žiadateľ/-ka je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť, dielo detailne popísať v komentári k rozpočtu a uviesť v záväzných výstupoch v zmluve). V prípade site specific diela sa predloží náčrt pripravovaného diela.

Podpora nie je určená ani na vydávanie monografií, či rozsiahlych katalógov (o podporu možno žiadať v rámci podprogramu 3.4). V prípade, ak nejde o koprodukčný projekt, výstavy a prezentačné aktivity realizované na Slovensku aj v zahraničí sú zaradené do tohto podprogramu iba v prípade, ak sa dominantná časť aktivít realizuje na Slovensku.

Žiadateľ/-ka je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu. Neuvedenie výnosov bez zdôvodnenia ich absencie v komentári k rozpočtu je dôvodom na formálne vyradenie žiadosti.

Žiadateľ/-ka je rovnako povinný/-á v žiadosti opísať koncepciu výstavy, kde špecifikuje štruktúru podujatia, pričom povinným údajom je kurátor/-ka podujatia a zoznam všetkých dohodnutých a/alebo oslovených umeleckých účinkujúcich, ktorí sa na projekte zúčastňujú. V prípade, že žiadateľ/-ka ešte neoslovil/-a daného účinkujúceho, musí to jasne uviesť.

Žiadateľ/-ka v rámci podprogramu si môže podať maximálne tri žiadosti o pridelenie finančných prostriedkov. V prípade, že žiadateľ/-ka podá viac ako tri žiadosti, za úplné bude fond pokladať iba prvé tri doručené žiadosti, resp. prvé tri žiadosti s nižším poradovým číslom a ďalšie budú vyradené. Jedna žiadosť môže obsahovať iba jednu výstavnú aktivitu. V prípade projektu samostatnej výstavy je dodatočná zmena vystavujúceho autora neprípustná.

Ak si žiadateľ/-ka podá žiadosť na projekt (výstavu, salón a pod.), ktorý je súčasťou projektu nezávislej galérie žiadajúcej o podporu v rámci podprogramu 1.4.5, alebo súčasťou projektu zriaďovanej galérie v rámci podprogramu 5.3.1, fond takúto žiadosť automaticky vyradí ako duplicitnú.

TYP PODPORY
Dotácia
Odovzdanie žiadosti

Výzva č. 2/2024

25.09.2023 – 23.10.2023

Výška dotácie
1 500 – 60 000 EUR
Spolufinancovanie
10%
Čerpanie od
01.01.2024
Čerpanie do
31.12.2024 + obdobie do termínu predloženia vyúčtovania

Štruktúra podpornej činnosti

Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2024 nájdete v tomto dokumente.

Stiahnuť

Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:

  1. realizácia samostatnej výstavy v oblasti vizuálneho umenia,
  2. realizácia kolektívnej výstavy v oblasti vizuálneho umenia,
  3. realizácia salónu v oblasti vizuálneho umenia,
  4. realizácia festivalu v oblasti vizuálneho umenia.

Oprávnení/-é žiadatelia/-ky: 

Podpora je určená výlučne pre žiadateľov/-ky, ktorí/-é preukázateľne pôsobia a realizujú aktivity v oblasti profesionálneho vizuálneho umenia. Dotácia sa môže poskytnúť výlučne subjektom disponujúcim oprávnením na výkon činností, ktoré plánujú v rámci projektu realizovať. Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:

  1. právnická osoba oprávnená na podnikanie,
  2. občianske združenie,
  3. nadácia,
  4. záujmové združenie právnických osôb,
  5. nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
  6. neinvestičný fond,

Doplňujúce informácie

  1. Kurátorská koncepcia výstavy/salónu/festivalu.
  2. V prípade site specific diela žiadateľ/-ka priloží náčrt/-y pripravovaného diela.

Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia (obrazová alebo textová), či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.

Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.

Stanislava Molčanová

referentka

stanislava.molcanova@fpu.sk

02/593 24 250