3.4.2 Výskum, publikačná a prekladateľská činnosť, vzdelávacie aktivity – vizuálne umenie Dotácia
Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU
3Výskum a vzdelávacie aktivity
- 3.1 Divadlo: výskum a vzdelávanie
- 3.2 Tanec: výskum a vzdelávanie
- 3.3 Hudba: výskum a vzdelávanie
- 3.4 Vizuálne umenie: výskum a vzdelávanie
- 3.5 Literatúra: výskum a vzdelávanie
- 3.6 Medziodborové výskumné a vzdelávacie aktivity
- 3.7 Kreatívny priemysel – výskumné a vzdelávacie aktivity
Oprávnení/-é žiadatelia/-ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu, no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 300 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc.
Žiadateľ/-ka o dotáciu je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu. V prípade projektu, ktorého výstupom je publikácia, žiadateľ/-ka uvedie výnosy za obdobie 12 mesiacov od jej vydania.
Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyňu.
- aktivity verejných vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7), knižníc (o podporu možno žiadať iba v Programe 5) a kultúrno-osvetových centier (o podporu možno žiadať iba v Programe 4),
- aktivity amatérskej spisby (vrátane obecných kroník),
- umelecký výskum profesionálnych umelcov v jednotlivých oblastiach umenia, kultúry a tradičnej kultúry,
- odborné vzdelávanie, školenie podporných technických profesií v oblasti kultúry a umenia (napr. zvukár, osvetľovač, atď.),
- projekty štipendií alebo ich časti, ktoré už boli podporené z verejných zdrojov Slovenskej republiky (vrátane VEGA, KEGA, APVV),
- projekty zamerané na technicko-materiálny výskum,
- inštitucionálne výdavky a materiálové a technické vybavenie subjektu,
- vydávanie publikácií k výročiam subjektov, vydávanie ročeniek, účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora,
- vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo predaja,
- podujatia a iné aktivity v priestoroch ústredných orgánov štátnej správy a nimi zriadených organizácií.
Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU
3.4 Vizuálne umenie: výskum a vzdelávanie
Podpora je určená na:
- realizáciu výskumných projektov,
- odbornú kritickú reflexiu,
- vydávanie pôvodnej odbornej literatúry, vrátane antológií a zborníkov z konferencií, syntetické a monografické publikácie z dejín a teórie jednotlivých druhov vizuálneho umenia,
- realizáciu a vydávanie odborných prekladov z inojazyčnej odbornej literatúry z pôvodného jazyka a zo slovenského jazyka do iných jazykov,
- realizáciu vzdelávacích workshopov, kurzov, letných škôl, tvorivých dielní, interpretačných kurzov s celoštátnym alebo s medzinárodným rozmerom v oblasti vizuálneho umenia,
- realizáciu odborných konferencií, sympózií, seminárov, sérií prednášok reflektujúcich vizuálne umenie,
- realizáciu projektov zameraných na manažment vizuálneho umenia,
- realizáciu projektov zameraných na výchovu, vzdelávanie a tréningové aktivity určené pre lídrov/-ky vedúcich/-e pracovníkov/-čky, manažérov/-ky a zamestnancov/-kýň inštitúcií a organizácií pôsobiacich v oblasti vizuálneho umenia,
- edukačné aktivity zamerané na vzdelávanie detí, mládeže a dospelých prostredníctvom kultúrno-osvetových aktivít v oblasti súčasných foriem vizuálneho umenia a na výchovu k vizuálnemu umeniu.
- aktivity zamerané na budovanie, kultivovanie a získavanie nového publika v oblasti vizuálneho umenia.
Projekty je možné tiež zamerať na súčasné ekologické a spoločenské témy v kontexte vizuálnych umení, najmä dizajnu a architektúry. Podporná činnosť v rámci podprogramu nie je určená pre projekty, ktoré sú v akékoľvek svojej fáze súčasťou priemyselnej výroby alebo výstup projektu je priamo, či nepriamo naviazaný, alebo určený pre priemyselnú výrobu.
Výzva č. 5/2025
25.11.2024 – 13.01.2025
Štruktúra podpornej činnosti
Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2025 nájdete v tomto dokumente.
Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:
- realizácia výskumu,
- realizácia odbornej kritickej reflexie,
- realizácia odborného prekladu,
- vydanie pôvodnej odbornej publikácie,
- vydanie prekladovej odbornej publikácie,
- realizácia vzdelávacích aktivít v oblasti vizuálneho umenia pre odborné publikum,
- realizácia vzdelávacích aktivít v oblasti vizuálneho umenia pre deti, mládež a dospelých,
- realizácia projektu zameraného na manažment vizuálneho umenia.
Oprávnení/-é žiadatelia/-ky:
Podpora je určená výlučne pre žiadateľov/-ky, ktorí/-é preukázateľne pôsobia a realizujú aktivity v oblasti výskumu, kritiky a odbornej reflexie umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu alebo v oblasti vizuálneho umenia. Dotácia sa môže poskytnúť výlučne subjektom disponujúcim oprávnením na výkon činností, ktoré plánujú v rámci projektu realizovať.
Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:
- fyzická osoba – živnostník/-čka,
- obchodná spoločnosť,
- vyšší územný celok alebo obec,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je VÚC,
- občianske združenie,
- nadácia,
- záujmové združenie právnických osôb,
- nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
- neinvestičný fond,
organizácie s medzinárodným prvkom.
Doplňujúce informácie
Povinné prílohy:
V prípade realizácie výskumu:
- Zoznam troch najrelevantnejších prác/projektov zodpovednej osoby za realizáciu projektu (napríklad výskumník/-čka, autor/-ka, zostavovateľ/-ka) s krátkym opisom ich obsahu (vo forme štandardných bibliografických odkazov, ak je to možné).
- Ukážka z práce, na ktorú je žiadaná podpora. Ukážka musí byť primeraná povahe výskumu, v rozsahu max. 10 strán.
V prípade realizácie odbornej kritickej reflexie:
- Zoznam troch najrelevantnejších prác/projektov zodpovednej osoby za realizáciu projektu (napríklad výskumník/-čka, autor/-ka, zostavovateľ/-ka) s krátkym opisom ich obsahu (vo forme štandardných bibliografických odkazov, ak je to možné).
V prípade vydania pôvodnej odbornej publikácie:
- Zoznam troch najrelevantnejších prác/projektov zodpovednej osoby za realizáciu projektu (napríklad výskumník/-čka, autor/-ka, zostavovateľ/-ka) s krátkym opisom ich obsahu (vo forme štandardných bibliografických odkazov, ak je to možné).
- Ukážka z diela, na ktorého vydanie je žiadaná podpora. Ukážka musí byť primeraná povahe textu, v rozsahu max. 10 strán.
- Kópia autorskej zmluvy uzatvorenej medzi vydavateľom a autorom/-kou diela, na ktorého vydanie je žiadaná podpora.
- Distribučný plán.
V prípade realizácie a vydania prekladovej odbornej publikácie:
- Zoznam troch najrelevantnejších prác/projektov zodpovednej osoby za realizáciu projektu (napríklad výskumník/-čka, autor/-ka, prekladateľ/-ka) s krátkym opisom ich obsahu (vo forme štandardných bibliografických odkazov, ak je to možné).
- Ukážka z prekladu diela, na ktorého vydanie je žiadaná podpora. Ukážka musí byť primeraná povahe textu, v rozsahu max. 10 strán.
- Zodpovedajúca ukážka originálneho textu. Ukážka musí byť primeraná povahe textu, v rozsahu max. 10 strán.
- Kópia autorskej zmluvy uzatvorenej medzi vydavateľom a prekladateľom/-kou diela, na ktorého vydanie je žiadaná podpora.
- Licenčná zmluva o vysporiadaní autorského práva prekladaného diela alebo vyhlásenie vydavateľstva o stave vysporiadania autorského práva prekladaného diela. Žiadateľ/-ka je povinný/-á predložiť licenčnú zmluvu o vysporiadaní autorského práva prekladaného diela najneskôr k zmluve o dotácii z FPU.
- Distribučný plán.
V prípade realizácie vzdelávacích aktivít pre deti, mládež a dospelých:
- Metodický plán vzdelávania – podľa vzoru zverejnenom na webovom sídle fondu – v inej podobe a formáte nebude dokument akceptovaný.
Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia (obrazová alebo textová), či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu, prípadne ďalšie prílohy, ktoré priblížia povahu celého projektu.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.