Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie Prejsť na obsah

3.4.3 Odborné vzdelávacie aktivity – vizuálne umenie Dotácia

Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU

3Výskum a vzdelávacie aktivity

Oprávnení/-é žiadatelia/-ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu, no jednému/-ej žiadateľovi/-ke  môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky  alebo jeho zástupcu/-kyňu.

  • aktivity z oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu,
  • aktivity z oblasti cestovného ruchu a gastronómie,
  • aktivity verejných vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7),
  • aktivity amatérskej spisby (vrátane obecných kroník),
  • neodborné výskumné aktivity v oblasti umenia a kultúry, tradičnej kultúry,
  • umelecký výskum profesionálnych umelcov v jednotlivých oblastiach umenia, kultúry a tradičnej kultúry,
  • odborné vzdelávanie, školenie podporných technických profesií v oblasti kultúry a umenia (napr. zvukár, osvetľovač, atď.),
  • voľnočasové aktivity,
  • mobility a prezentácie v zahraničí,
  • športové podujatia (vrátane športového tanca),
  • interné aktivity všetkých typov škôl (vrátane VŠ, ktorá realizuje študijný odbor umenie) a predškolských zariadení,
  • aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny a/alebo znevýhodnené skupiny obyva­teľstva,
  • aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek,
  • aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky,
  • projekty celoročnej činnosti,
  • inštitucionálne výdavky subjektu,
  • materiálové a technické vybavenie,
  • vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok (t.j. ani metodických pomôcok, listov, publikácií, atď. pre pedagógov a pracovných zošitov pre žiakov) pre základné a stredné školy (vrátane ZUŠ),
  • vydávanie vysokoškolských učebníc a skrípt,
  • vydávanie publikácií a diel/rukopisov mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov,
  • vydávanie publikácií k výročiam subjektov, vydávanie ročeniek, účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora,
  • vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo predaja,
Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU

3.4 Vizuálne umenie: výskum a vzdelávanie

Podprogram je zameraný na odbornú kritickú reflexiu vizuálneho umenia, (klasické, tradičné médiá, fotografia, nové médiá, úžitkové umenie, dizajn, architektúra), vydávanie publikácií viažucich sa k vizuálnej kultúre a na edukačné a vzdelávacie aktivity v tejto oblasti.
Dotácie a štipendiá v podprograme 3.4

Podpora je určená pre realizátorov/-ky vzdelávacích workshopov, kurzov, letných škôl, tvorivých dielní, projektov zameraných na manažment vizuálneho umenia, vzdelávacích a edukačných podujatí s celoštátnym alebo s medzinárodným rozmerom v oblasti vizuálneho umenia. Podporná činnosť je zameraná tiež na výchovu, vzdelávanie a tréningové aktivity určené pre lídrov/-ky, vedúcich/-e pracovníkov/-čky, manažérov/-ky a zamestnancov/-kyne inštitúcií a organizácií pôsobiacich v oblasti vizuálneho umenia. Podpora sa poskytuje aj usporiadateľom/-kám medzinárodných a celoštátnych odborných konferencií, sympózií, seminárov, sérií prednášok, či kurzov reflektujúcich vizuálne umenie, na úhradu nákladov priamo súvisiacich s realizáciou podujatí, prípadne na náklady spojené s prípravou, vydaním a publikovaním súvisiacich materiálov (zborník, katalóg, výber textov, zvukový alebo zvukovo-obrazový záznam).

Podpora formou dotácie je taktiež určená na projekty v medzinárodnej koprodukcii, kde výška finančného vkladu zahraničného partnera alebo partnerov musí predstavovať minimálne 30 percent z rozpočtu projektu. Podmienkou poskytnutia dotácie je prezentovanie/uvedenie projektu v plnom rozsahu aj na Slovensku. Primerane výške pridelenej dotácie je prijímateľ/-ka povinný/-á časť projektu realizovať už v prípravnej fáze na Slovensku a musia na ňom podieľať participanti pôsobiaci na Slovensku.

Žiadateľ/-ka o dotáciu je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu. Neuvedenie výnosov bez zdôvodnenia ich absencie v komentári k rozpočtu je dôvodom na formálne vyradenie žiadosti.

Žiadateľ/-ka je povinný/-á v žiadosti uviesť podrobnú koncepciu a štruktúru celého podujatia, vrátane zoznamu všetkých odborných realizátorov projektu (kritici, lektori, výskumníci, umelci a podobne).

TYP PODPORY
Dotácia
Odovzdanie žiadosti

Výzva č. 5/2024

04.12.2023 – 15.01.2024

Výška dotácie
2 000 – 50 000 EUR
Spolufinancovanie
5%
Čerpanie od
01.03.2024
Čerpanie do
28.02.2025 + obdobie do termínu predloženia vyúčtovania

Štruktúra podpornej činnosti

Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2024 nájdete v tomto dokumente.

Stiahnuť

Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:

  1. realizácia vzdelávacej aktivity,
  2. realizácia odborného podujatia,
  3. realizácia projektu zameraného na manažment vizuálneho umenia,

Oprávnení/-é žiadatelia/-ky: 

Podpora je určená výlučne pre žiadateľov, ktorí/-é preukázateľne pôsobia a realizujú aktivity v oblasti výskumu, kritiky a odbornej reflexie umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu alebo v oblasti vizuálneho umenia. Dotácia sa môže poskytnúť výlučne subjektom disponujúcim oprávnením na výkon činností, ktoré plánujú v rámci projektu realizovať. Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:

  1. fyzická osoba – živnostník/-čka,
  2. právnická osoba oprávnená na podnikanie,
  3. občianske združenie,
  4. nadácia,
  5. záujmové združenie právnických osôb,
  6. nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby.

Doplňujúce informácie

Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia (obrazová alebo textová), či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu, prípadne ďalšie prílohy, ktoré priblížia povahu celého projektu.

Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.

Stanislava Molčanová

referentka

stanislava.molcanova@fpu.sk

02/593 24 250