4.1.2 Výskum a odborná reflexia – tradičná kultúra Štipendium
Štipendium PATRÍ DO PROGRAMU
4Tradičná kultúra a kultúrno-osvetová činnosť
- 4.1 Odborná, výskumná a vzdelávacia činnosť
- 4.2 Vznik a prezentácia tvorby – neprofesionálne umenie
- 4.3 Vznik a prezentácia tvorby – tradičná kultúra
- 4.4 Prehliadky, festivaly a súťaže
- 4.5 Kultúrno-osvetová činnosť
- 4.6 Medzinárodné mobility a prezentácie – tradičná kultúra a kultúrno-osvetová činnosť
Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného žiadateľa/-ky ). Jednému/-ej žiadateľovi/-ke však môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc.
Program nepodporuje aktivity z oblasti, audiovizuálnej kultúry a priemyslu, vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7, profesionálne umelecké aktivity (okrem podprogramu 4.3.1), kultúrny život miest a obcí realizovaný ako dlhodobý súbor aktivít, obecné slávnosti (aj dní obce), stretnutia rodákov miest a obcí, družobných stretnutí miest a obcí, športové podujatia (vrátane športového tanca), podujatia spadajúce do oblasti školstva, médií a audiovízie, virtuálnych knižníc, celoročnú činnosť žiadateľa/-ky (okrem podprogramu 4.3.1). Program taktiež nepodporuje aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny, znevýhodnené skupiny obyvateľstva, projekty a aktivity múzeí, galérií a knižníc, interné aktivity škôl, aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek, aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky, vydávanie publikácií bez odborného garanta, vydávanie publikácií k výročiam subjektov, reedície kníh, e-kníh, CD a DVD, účelové publikácie, vydávanie publikácií a diel/rukopisov mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov, vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok (t.j. ani metodických pomôcok, listov, publikácií, atď. pre pedagógov a pracovných zošitov pre žiakov) pre základné a stredné školy (vrátane ZUŠ), vysokoškolských učebníc a skrípt, zborníkov a almanachov, vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora, vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo predaja. Podpora nie je určená ani na podporu podujatí v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni, ani na podporu akademických študijných mobilít a pobytov. Podpora nie je určená na projekty kultúrno-vzdelávacích aktivít v oblasti umenia pre deti, mládež a dospelých (o podporu si možno požiadať v rámci podprogramu 3.1.4, 3.2.4, 3.3.4, 3.4.4, 3.5.4 alebo 3.6.4).
Štipendium PATRÍ DO PODPROGRAMU
4.1Odborná, výskumná a vzdelávacia činnosť
Podpora formou štipendia je v tomto podprograme určená pre realizáciu odborných a výskumných projektov, odbornú kritickú reflexiu z oblasti etnológie, folkloristiky a príbuzných disciplín zameraných na oblasť tradičnej kultúry vidieckeho a mestského prostredia. Podpora je určená aj na realizáciu odborných prekladov z inojazyčnej odbornej literatúry z pôvodného jazyka a zo slovenského jazyka do iných jazykov.
A – štandardné štipendium na tvorbu je určené pre teoretikov a teoretičky, ktorí/-é profesionálne pôsobia v oblasti reflexie umenia, kultúry a/alebo kultúrneho a kreatívneho priemyslu z perspektívy rôznych spoločenskovedných disciplín (napr. etnológia, história, filozofia, kultúrne štúdie, estetika, sociológia, psychológia). Štandardné štipendium v tomto podprograme je podporou samotnej odbornej činnosti (nejde o štipendium zamerané na vzdelávanie, ani o príspevok napr. na vydanie a polygrafické náklady publikácie), preto je žiadateľ/-ka povinný/-á dodržať vecné výstupy projektu, ktoré uviedol/-a v žiadosti aj za predpokladu, že žiadaná suma bude znížená. Žiadosť o štipendium si môže podať iba ten žiadateľ /-ka, ktorý/-á v termíne výzvy na predkladanie žiadostí má ukončenú realizáciu svojho projektu, ak bol podporený formou štipendia A alebo B v predchádzajúcom roku podpornej činnosti FPU. Za ukončený sa pokladá taký projekt, ktorého vecné vyhodnotenie prijímateľ/-ka predložil/-a do fondu po uplynutí celého obdobia, na ktoré bolo predchádzajúce štipendium udelené.
Žiadatelia/-ky o štipendium môžu v rámci štruktúry podpornej činnosti (vo všetkých programoch a podprogramoch) predložiť maximálne jednu žiadosť o pridelenie štipendia na tvorbu, výskum alebo odbornú reflexiu. Žiadosť môže obsahovať iba jeden projekt.. Výnimku z vyššie uvedeného majú len žiadosti, ktoré boli vyradené z dôvodu nesprávne zvoleného podprogramu žiadateľom. V takom prípade môže byť žiadosť predložená opätovne (pokiaľ je pre daný podprogram otvorená výzva). V prípade, že žiadateľ/-ka podá viac ako jednu žiadosť, za úplnú bude fond pokladať iba prvú doručenú žiadosť, resp. žiadosť s nižším poradovým číslom a ďalšie budú vyradené. Program nepodporuje výskum, kritickú reflexiu bez relevantného výstupu (napr. rukopis publikácie, vedeckého článku, štúdie, kritiky, atď.); zverejnenie výsledkov formou podcastu, na sociálnych sieťach a pod. nebude akceptované ako relevantný výstup. Program nepodporuje ani projekty zamerané na technicko-materiálny a pod. výskum, v minulosti už fondom podporenú tému výskumu, kritickej reflexie od toho istého žiadateľa, rovnako ani projekt, ktorého výstupy sa realizujú pre alebo v spolupráci s organizáciami zriaďovanými ústrednými orgánmi štátnej správy.
Žiadateľ/-ka o štipendium je rovnako povinný/-á v žiadosti uviesť v normostranách (NS) predpokladaný rozsah diela, v prípade prekladu rozsah originálu podľa Vyhlášky MŠVVŠ SR č. 456/2012 (1 NS – 1800 znakov), ako aj aktuálny stav rozpracovania diela. Neuvedenie rozsahu a stavu rozpracovania diela môže byť dôvodom na formálne vyradenie žiadosti.
Ak odborná komisia odporúča žiadosť podporiť môže znížiť požadovanú sumu A – štandardného štipendia maximálne o 40%. Ak odborná komisia posúdi, že žiadaná suma A – štandardného štipendia nie je primeraná náročnosti a rozsahu výstupu/ov, predmetný projekt navrhne nepodporiť.
Výzva č. 6/2023
16.11.2022 – 12.12.2022
Výpočet výšky štipendia:
Typ A: Oprávnený/-á žiadateľ/-ka si môže požiadať o štipendium na 2 až 12 mesiacov. Výška žiadaného a/alebo prideleného štipendia predstavuje súčin počtu mesiacov a mesačnej výšky priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky stanovenej za rok 2021.
Štruktúra podpornej činnosti
Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2023 nájdete v tomto dokumente.
Účel – A – štandardné štipendium
Účel, na ktorý môže byť poskytnuté štipendium:
- realizácia výskumu
- realizácia odbornej kritickej reflexie,
- realizácia odborného prekladu.
Upozornenie: Žiadateľ/-ka nemôže požiadať o štipendium na realizáciu projektu alebo jeho časti, ktorý už bol podporený z verejných zdrojov Slovenskej republiky (vrátane VEGA, KEGA, APVV), na realizáciu akejkoľvek školskej práce (napr. na napísanie a/alebo vytvorenie záverečnej práce), či kvalifikačnej práce, alebo na projekt, ktorý realizuje v pracovnoprávnom vzťahu.
Oprávnení žiadatelia – A – štandardné štipendium
Oprávneným/-ou žiadateľom/-kou je výlučne fyzická osoba – jednotlivec, pričom podpora je určená pre kritikov, teoretikov, výskumníkov a iných odborných pracovníkov/-čok profesionálne pôsobiacich v oblasti reflexie tradičnej kultúry a kultúrno-osvetovej činnosti. Ak sa na realizácii projektu bude podieľať viacero osôb, žiadosť podáva výlučne fyzická osoba, ktorá projekt iniciovala a/alebo je zodpovedná za realizáciu projektu. Na realizáciu totožného projektu si môže požiadať o štipendium iba jedna fyzická osoba. V prípade, že sa na totožný projekt (rozhodujúci je obsah, nie názov) podá viac ako jedna žiadosť, za úplnú bude fond pokladať iba prvú doručenú žiadosť, resp. žiadosť s nižším poradovým číslom a ďalšie budú vyradené.
Doplňujúce informácie
Povinné prílohy:
- zoznam (vo forme štandardných bibliografických odkazov) troch realizovaných najrelevantnejších prác/projektov z oblasti/témy predmetu žiadosti žiadateľa/-ky s krátkym opisom ich obsahu.
- v prípade projektu zameraného na výskum je žiadateľ/-ka povinný/-á predložiť v elektronickej podobe ukážku výstupu (textovú a/alebo obrazovú), na ktorého realizáciu žiada podporu. Ukážka musí byť primeraná povahe výstupu výskumu, pričom jej rozsah nesmie prekročiť 10 strán.
- v prípade žiadosti o preklad je žiadateľ/-ka povinný/-á predložiť v elektronickej podobe ukážku z diela, na ktorého preklad žiada podporu. Ukážka musí byť primeraná povahe textu, pričom jej rozsah nesmie prekročiť 10 strán.
- v prípade žiadosti o preklad žiadateľ/-ka priloží aj akceptačný list vydavateľa s prehlásením o stave vysporiadania autorského práva prekladaného diela.
- čestné prehlásenie žiadateľa/-ky o rozsahu a stave rozpracovania diela. Vzor je na webovom sídle fondu, dokument bude akceptovaný iba v podobe a vo forme vzoru FPU.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.