4.3.1 Aktivity nezávislých profesionálnych zoskupení - tradičná kultúra Dotácia
Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU
4Tradičná kultúra a kultúrno-osvetová činnosť
Program Tradičná kultúra a kultúrno-osvetová činnosť podporuje uchovávanie, rozvíjanie, prezentáciu, propagáciu a šírenie tradičnej kultúry a folklorizmu vidieckeho a mestského prostredia, neprofesionálnu umeleckú tvorbu, kultúrno-osvetové činnosti, miestnu a regionálnu kultúru (uchovávanie, rozvíjanie, prezentácia, propagácia a šírenie neprofesionálnej, nekomerčnej umeleckej tvorby). Rovnako podporuje festivaly, prehliadky, výstavy, súťaže, vznik a prezentáciu tvorby v oblasti tradičnej kultúry (profesionálnej aj neprofesionálnej), folklorizmu, neprofesionálneho umenia a kultúrno-osvetovej činnosti. V rámci podprogramu určeného pre medzinárodné prezentácie a mobility je podpora určená pre medzinárodnú prezentáciu, spoluprácu a mobility v oblasti tradičnej kultúry a neprofesionálneho umenia. Podpora je určená tiež na projekty realizované v medzinárodnej koprodukcii a/alebo spolupráci, pričom je možné alikvotnú časť projektu realizovať aj v zahraničí, ale takýto projekt sa nepovažuje za medzinárodnú prezentáciu. Odborná komisia určená ku každej príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyňu.
ení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného žiadateľa/-ky ). Jednému/-ej žiadateľovi/-ke však môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc.
Program nepodporuje aktivity z oblasti, audiovizuálnej kultúry a priemyslu profesionálne umelecké aktivity (okrem podprogramu 4.3.1), kultúrny život miest a obcí realizovaný ako dlhodobý súbor aktivít, obecné slávnosti (aj dní obce), stretnutia rodákov miest a obcí, družobných stretnutí miest a obcí, športové podujatia (vrátane športového tanca), podujatia spadajúce do oblasti školstva, médií a audiovízie, virtuálnych knižníc, celoročnú činnosť žiadateľa/-ky (okrem podprogramu 4.3.1). Program taktiež nepodporuje aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny, znevýhodnené skupiny obyvateľstva, projekty a aktivity múzeí, galérií a knižníc, interné aktivity škôl, aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek, aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky, vydávanie publikácií bez odborného garanta, vydávanie publikácií k výročiam subjektov, reedície kníh, e-kníh, CD a DVD, účelové publikácie, vydávanie publikácií mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov, vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok pre základné a stredné školy, vysokoškolských učebníc a skrípt, zborníkov a almanachov, vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora, vydávanie kníh, časopisov, CD a DVD určených na darovanie alebo mimo predaja. Podpora nie je určená ani na podporu podujatí v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni, ani na podporu akademických študijných mobilít a pobytov. Podpora nie je určená na projekty kultúrno-vzdelávacích aktivít v oblasti umenia pre deti, mládež a dospelých (o podporu si možno požiadať v rámci podprogramu 3.1.4, 3.2.4, 3.3.4, 3.4.4, 3.5.4 alebo 3.6.4).
Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU
4.3Vznik a prezentácia tvorby – tradičná kultúra
Podporná činnosť je zameraná výlučne na projekty nekomerčných, nezávislých subjektov pôsobiacich v oblasti tradičnej kultúry na profesionálnej úrovni, vrátane projektov reflektujúcich tradičnú kultúru, kde dochádza k prepojeniu a vzájomnej interakcii viacerých druhov umenia. Projekt musí obsahovať súhrn viacerých aktivít: prioritne novú tvorbu, t. j.naštudovanie a uvedenie nových predstavení a viacero ďalších umeleckých aktivít a podujatí. Medzi ne môžu patriť najmä: reprízy predstavení; pracovné stretnutia v zahraničí spojené s prípravou a konzultáciami podujatí, koprodukcií, alebo networkingom; organizovanie workshopov a sústredení; výstav, diskusií a seminárov; podujatí zameraných na vzdelávanie, budovanie a rozširovanie publika a podobne. Podpora je určená aj na nákup javiskových kostýmov, tradičného ľudového odevu a jeho súčastí, rekvizít, hudobných nástrojov a pod. súvisiacich výlučne s novou tvorbou (maximálne 50% z rozpočtu žiadosti o dotáciu). Podpora je určená aj na prezentáciu tvorby prostredníctvom výroby zvukového alebo multimediálneho nosiča a jeho distribúciu (vrátane online streamu/prezentácií). Súpis týchto aktivít a podujatí patrí medzi povinné prílohy žiadosti o dotáciu. Podporení/-é žiadatelia/-ky nemôžu získať podporu v rámci iných podprogramov určených na celoročné aktivity v jednotlivých oblastiach umenia (1.1.5, 1.2.4, 1.3.5, 1.4.4, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3) ako aj v ostatných podprogramoch v oblasti tradičnej kultúry..
Podpora formou dotácie je taktiež určená na tvorbu, naštudovanie a uvedenie nového diela v medzinárodnej koprodukcii, kde výška finančného vkladu zahraničného partnera alebo partnerov musí predstavovať minimálne 30 percent z rozpočtu projektu. Podmienkou poskytnutia dotácie je verejné uvedenie diela v plnom rozsahu na Slovensku. Primerane výške pridelenej dotácie je prijímateľ/-ka povinný/-á časť projektu realizovať už v prípravnej fáze na Slovensku a musia na ňom participovať tvorcovia/-kyne a interpreti/-ky pôsobiaci/-e na Slovensku. Žiadateľ/-ka môže získať podporu výlučne na aktivity, ktoré nie sú predmetom podpory v podprograme 4.2., 4.3.2, 4.4.1., 4.4.2, 4.5.2, 4.5.3 a 4.6, pričom v rámci podprogramu si môže podať maximálne jednu žiadosť o pridelenie finančných prostriedkov. V prípade, že žiadateľ/-ka podá viac ako jednu žiadosť, za úplnú bude fond pokladať iba prvú doručenú žiadosť a ďalšie budú vyradené. Podpora nie je určená pre výlučne hudobné zoskupenia a ich koncertnú činnosť. Rovnako podpora nie je určená pre aktivity, ktoré sa netýkajú tradičnej kultúry, na tie daný subjekt môže požiadať o podporu v iných podprogramoch a / alebo pre neprofesionálne zoskupenia.
Žiadateľ/-ka je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu. Neuvedenie výnosov bez zdôvodnenia ich absencie v komentári k rozpočtu je dôvodom na formálne vyradenie žiadosti. Žiadateľ/-ka je rovnako povinný/-á v žiadosti uviesť dramaturgický plán, v ktorom budú špecifikované jednotlivé aktivity žiadateľa/-ky a ich presná štruktúra, ktoré bude daný subjekt v priebehu roka realizovať. Ak je výstupom projektu zvukový alebo multimediálny nosič, povinnou prílohou žiadosti je pracovná ukážka diela.
Výzva č. 8/2022
21.02.2022 – 21.03.2022
Štruktúra podpornej činnosti
Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok nájdete v tomto dokumente.
Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:
Realizácia umeleckých aktivít a verejných podujatí umeleckého zoskupenia v oblasti tradičnej kultúry.
Oprávnení/-é žiadatelia/-ky:
Podpora je určená výlučne pre žiadateľov/-ky, ktorí/-é preukázateľne pôsobia a realizujú profesionálne aktivity v oblasti tradičnej kultúry. Dotácia sa môže poskytnúť výlučne subjektom disponujúcim oprávnením na výkon činností, ktoré plánujú v rámci projektu realizovať. Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:
- nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
- právnická osoba oprávnená na podnikanie,
- občianske združenie,
- neinvestičný fond,
- nadácia,
- záujmové združenie právnických osôb.
Doplňujúce informácie
Povinné prílohy:
- zoznam všetkých podujatí a aktivít, ktoré žiadateľ/-ka realizoval/-a za posledných 12 mesiacov od predloženia žiadosti,
- súpis všetkých plánovaných a predpokladaných aktivít a podujatí, na ktoré žiada podporu, pričom je potrebné uviesť predpokladané miesto a mesiac (nie presný dátum), v ktorom sa bude aktivita/podujatie realizovať. V oboch prílohách je nutné odlíšiť jednotlivé typy aktivít (je nutné uviesť, či ide napr. o reprízu, uvedenie diel, vzdelávaciu aktivitu, výstavu pracovnú cestu do zahraničia a pod.).
- zoznam všetkých dohodnutých a/alebo oslovených účinkujúcich, ktorí sa na projekte zúčastňujú. V prípade, že žiadateľ/-ka ešte neoslovil/-a daného účinkujúceho, musí to v prílohe jasne uviesť, v opačnom prípade bude fond pristupovať k takejto žiadosti ako k nepravdivej a môže ju vyradiť z formálnych dôvodov.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy v elektronickej podobe do registračného systému FPU.
Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia (obrazová alebo textová), či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy v elektronickej podobe do registračného systému FPU.