5.3.1 Vedecko-výskumná a prezentačná činnosť – galérie Dotácia
Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU
5Pamäťové a fondové inštitúcie
Fond v rámci Program 5 – Pamäťové a fondové inštitúcie si kladie za cieľ posilnenie úlohy pamäťových a fondových inštitúcii v spoločnosti, skvalitňovanie stavu odbornej starostlivosti o existujúci zbierkový a knižničný fond Slovenskej republiky, ich rozširovanie a sprístupňovanie širokej verejnosti, čím chce posilniť občiansku participáciu na využívaní služieb a aktivít pamäťových a fondových inštitúcii. Podpora je určená aj na projekty realizované v medzinárodnej koprodukcii a/alebo spolupráci, kedy je možné alikvotnú časť projektu realizovať aj v zahraničí, pričom takýto projekt sa nepovažuje za medzinárodnú prezentáciu. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyňu.
Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného žiadateľa/-ky ), no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. V rámci podprogramu 5.2.3 fáza B a 5.3.3 fáza B je poskytovaná finančná podpora ako štátna pomoc.
Program nepodporuje aktivity z oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu, neprofesionálnej umeleckej tvorby a tradičnej kultúry, interné aktivity škôl,projekty a aktivity nezávislých divadiel a tanečných zoskupení, aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny, znevýhodnené skupiny obyvateľstva, aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek, aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky, inštitucionálnu podporu subjektu, vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok pre základné a stredné školy, vysokoškolských učebníc a skrípt, vydávanie publikácií mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov, vydávanie publikácií k výročiam subjektov, ročeniek, zborníkov a almanachov, vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora, vydávanie kníh, e-kníh, časopisov, CD a DVD určených na darovanie alebo mimo predaja. Podpora nie je určená ani na podporu podujatí v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni.
Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU
5.3Galérie
Podpora je určená na modernizáciu a dopĺňanie existujúcich stálych expozícií, realizácie výstav vychádzajúcich z poznatkov získaných vedecko-výskumnou činnosťou galérie. Podpora je prioritne určená na inovatívne výstavné projekty prekračujúce rámec štandardnej prezentačnej činnosti galérií. Podpora je určená na projekty zamerané na vedecko-výskumnú a odbornú činnosť galérií, organizovanie podujatí/aktivít zameraných na profesionalizáciu galerijnej činnosti, realizáciu publikačných a iných významných, nadštandardných edičných výstupov vedecko-výskumných úloh a odbornej činnosti, pričom podpora môže byť použitá výlučne na odborné publikácie, ktoré budú určené na predaj a distribúciu pre širokú verejnosť. Podpora je zameraná aj na prezentáciu poznatkov získaných z vedecko-výskumnej činnosti na odborných podujatiach (konferenciách, seminároch a pod.), ďalej na podporu odborných podujatí regionálneho, nadregionálneho a celoslovenského významu (odborné konferencie, semináre, sympóziá, školenia, kurzy, workshopy a pod.), ako aj na projekty zamerané na galerijnú pedagogiku a na propagáciu, marketing (napr. aj nová vizuálna identita, webové sídla, atď.).
Podpora nie je určená pre podujatia k výročiam subjektov, na celoročnú činnosť, na vydávanie zborníkov galérií, na vydávanie metodických príručiek, na zábavné a zážitkové aktivity. Rovnako nie je podpora určená na prípravu štúdií a/alebo architektonickej dokumentácie obnovy a/alebo rekonštrukcie objektov a priestorov galérií, ani na úpravu interiérov výstavných priestorov k dočasným výstavám.
Žiadateľ/-ka je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu. Neuvedenie výnosov bez zdôvodnenia ich absencie v komentári k rozpočtu je dôvodom na formálne vyradenie žiadosti. Náklady na zborníky galérií, na úpravy interiérov výstavných priestorov k dočasným výstavám môžu byť súčasťou spolufinancovania projektu.
Výzva č. 3/2022
25.10.2021 – 22.11.2021
Štruktúra podpornej činnosti
Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok nájdete v tomto dokumente.
Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:
- realizácia prezentačných aktivít,
- modernizácia a dopĺňania stálych expozícií,
- realizácia vedecko-výskumnej a odbornej činnosti,
- realizácia odborných podujatí,
- vydávanie odborných publikačných výstupov,
- realizácia propagačných a marketingových projektov,
- realizovanie projektu využívajúceho zdigitalizované zbierkové predmety.
Oprávnení/-é žiadatelia/-ky:
Podpora je určená výlučne na projekty galérií, ktoré sú zapísané v Registri múzeí a galérií Slovenskej republiky, na projekty múzejných zariadení, ktoré sú evidované v Evidencii múzejných zariadení a galerijných zariadení a na projekty Rady galérií Slovenska a Slovenského komitétu ICOM. Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:
- vyšší územný celok alebo obec,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je VÚC,
- občianske združenie,
- nadácia,
- záujmové združenie právnických osôb,
- nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
- neinvestičný fond,
- organizácie s medzinárodným prvkom.
Doplňujúce informácie
Povinné prílohy žiadosti:
- Ak ide o prezentačnú aktivitu, odbornú aktivitu, realizáciu vedecko-výskumnej a odbornej činnosti, tak je žiadateľ/-ka povinný/-á priložiť libreto expozície, podrobnú koncepciu a štruktúru prezentačnej a odbornej aktivity, vrátane zoznamu všetkých odborných realizátorov projektu (lektori, kurátori, odborní pracovníci, výskumníci, vystavujúci, umelci a podobne). V prípade, že žiadateľ/-ka ešte neoslovil/-a daného realizátora projektu, musí to v prílohe jasne uviesť.
- V prípade projektu zameraného na vydanie odbornej publikácie je žiadateľ/-ka povinný/-á predložiť v elektronickej podobe ukážku z práce (v závislosti od povahy projektu textovú a/alebo obrazovú časť), na ktorého vydanie žiada podporu. Ukážka musí byť primeraná povahe publikácie, pričom jej rozsah nesmie prekročiť 10 strán.
- V prípade vydávania odbornej publikácie musí byť špecifikovaná forma distribúcie.
- Otváracie hodiny galérie.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy v elektronickej podobe do registračného systému FPU.
Nepovinnou prílohou je posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy k žiadosti v elektronickej podobe do registračného systému FPU.