5.4. Reštaurovanie a ošetrenie zbierkových fondov Dotácia
Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU
5Pamäťové a fondové inštitúcie
Fond v rámci Program 5 – Pamäťové a fondové inštitúcie si kladie za cieľ posilnenie úlohy pamäťových a fondových inštitúcii v spoločnosti, skvalitňovanie stavu odbornej starostlivosti o existujúci zbierkový a knižničný fond Slovenskej republiky, ich rozširovanie a sprístupňovanie širokej verejnosti, čím chce posilniť občiansku participáciu na využívaní služieb a aktivít pamäťových a fondových inštitúcii. Podpora je určená aj na projekty realizované v medzinárodnej koprodukcii a/alebo spolupráci, kedy je možné alikvotnú časť projektu realizovať aj v zahraničí, pričom takýto projekt sa nepovažuje za medzinárodnú prezentáciu. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyňu.
Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného žiadateľa/-ky ), no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. V rámci podprogramu 5.2.3 fáza B a 5.3.3 fáza B je poskytovaná finančná podpora ako štátna pomoc.
Program nepodporuje aktivity z oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu, neprofesionálnej umeleckej tvorby a tradičnej kultúry, interné aktivity škôl,projekty a aktivity nezávislých divadiel a tanečných zoskupení, aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny, znevýhodnené skupiny obyvateľstva, aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek, aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky, inštitucionálnu podporu subjektu, vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok pre základné a stredné školy, vysokoškolských učebníc a skrípt, vydávanie publikácií mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov, vydávanie publikácií k výročiam subjektov, ročeniek, zborníkov a almanachov, vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora, vydávanie kníh, e-kníh, časopisov, CD a DVD určených na darovanie alebo mimo predaja. Podpora nie je určená ani na podporu podujatí v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni.
Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU
5.4Reštaurovanie a ošetrenie zbierkových fondov
Podprogram 5.4 – Ochrana a ošetrenie zbierkových fondov je zameraný na podporu projektov v oblasti odborného ošetrenia zbierkových fondov.
Podpora je určená na projekty zamerané na reštaurovanie a konzervovanie zbierkových predmetov múzeí a galérií, historických knižničných dokumentov, historických knižničných fondov, starých a vzácnych tlačí, významných a vzácnych slovacikálnych dokumentov, vzácnych rukopisov.
Podprogram nepodporuje preparovanie zbierkových predmetov, stavebno-technickú rekonštrukciu (exteriéru a/alebo interiéru budov) a fyzickú záchranu objektov/zbierkových predmetov (statiku, fyzický stav) múzeí v prírode. Tieto náklady môžu byť súčasťou spolufinancovania projektu.Reštaurátorský výskum, personálne náklady a autorské honoráre interných zamestnancov žiadateľa nemôžu byť súčasťou spolufinancovania projektu.
Výzva č. 7/2022
07.02.2022 – 07.03.2022
Štruktúra podpornej činnosti
Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok nájdete v tomto dokumente.
Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:
Realizácia odborného ošetrenia zbierkových predmetov.
Oprávnení/-é žiadatelia/-ky:
Podpora je určená výlučne na projekty múzeí a galérií, ktoré sú zapísané v Registri múzeí a galérií Slovenskej republiky. O podporu sa môžu uchádzať tiež knižnice evidované v Zozname knižníc Slovenskej republiky, ktoré uchovávajú a prezentujú historické knižničné dokumenty, historické knižničné fondy, staré a vzácne tlače, významné a vzácne slovacikálne dokumenty, vzácne rukopisy.
Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:
- vyšší územný celok alebo obec,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je VÚC,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec.
Doplňujúce informácie
Povinné prílohy žiadosti:
- Ak je súčasťou projektu reštaurovanie alebo konzervovanie zbierkového predmetu, tak je povinnou prílohou žiadosti Návrh na reštaurovanie, konzervovanie alebo zbierkového predmetu. Rozsah údajov v písomnom zázname je uvedený v prílohách č. 20 a 22 výnosu MK SR č. MK-2544/2015-110/11648. Súčasťou žiadosti musí byť podrobná obrazová dokumentácia v primeranej kvalite, ako aj záznam reštaurátorského výskumu. Návrh na reštaurovanie, konzervovanie zbierkového predmetu ako aj rozpočet reštaurovania, konzervovania musia byť podpísané reštaurátorom.
- Ak je projekt zameraný na reštaurovanie, konzervovanie a/alebo digitalizáciu historických knižných dokumentov, historických knižných fondov, vzácnych rukopisov, starých a vzácnych tlačí alebo slovacikálnych dokumentov uvedených v Zozname historického knižničného fondu MK SR, žiadateľ/-ka prikladá:
- hodnotiace stanovisko Slovenskej národnej knižnice,
- digitálnu dokumentáciu, ktorá relevantne zmapuje fyzický stav predmetného dokumentu.
- Ak sa projekt realizuje vo viacerých fázach, žiadateľ/-ka je povinný/-á predložiť rámcový popis všetkých fáz realizácie projektu, vrátene rámcového finančného vyčíslenia nákladov na jednotlivé fázy projektu,
- Ak sa projekt realizuje v druhej, alebo vyššej fáze, žiadateľ/-ka je povinný/-á predložiť:
- popis realizovaných fáz z dotácie FPU s fotodokumentáciou a správou,
- rámcový popis všetkých ďalších fáz realizácie projektu, vrátane rámcového finančného vyčíslenia nákladov na jednotlivé fázy projektu.
Povinné prílohy žiadateľ/-ka v elektronickej podobe priloží iba do registračného systému FPU.