7 Verejné umelecké aktivity vysokých škôl
Fond v rámci Programu 7 – Verejné umelecké aktivity vysokých škôl podporuje verejné umelecké aktivity (najmä v oblasti divadla, tanca, hudby, vizuálneho umenia, literatúry, tradičnej kultúry a medziodborových umeleckých aktivít) vysokých škôl zamerané na:
- prezentáciu a šírenie profesionálneho nekomerčného umenia realizovaného primárne na Slovensku,
- odborné vzdelávacie podujatia,
- medzinárodné prezentácie v zahraničí vo všetkých uvedených oblastiach umenia a kultúry.
Zameranie predkladaných žiadostí nemusí nevyhnutne korešpondovať so študijnými odbormi, ktoré škola realizuje.
Oprávnení žiadatelia, t. j. verejné vysoké školy, môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu, jednému žiadateľovi môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 300 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa alebo jeho zástupcu.[1]
Program 7 nepodporuje:
- tvorbu umeleckých diel/inscenácie,
- umelecký výskum alebo odbornú kritickú reflexiu,
- interné aktivity vysokých škôl, teda aktivity, ktoré sú súčasťou vzdelávacieho procesu,
- neverejné podujatia,
- projekty spolufinancovania grantových schém KEGA, VEGA, APVV, atď. a interných inštitucionálnych projektov,
- individuálne medzinárodné mobility (napr. účasť na rezidenciách, študijných, vzdelávacích, výskumných pobytoch, konferenciách, workshopoch atď.),
- vydavateľskú činnosť (vrátanie vysokoškolských učebníc a skrípt),
- akvizíciu knižničných fondov,
- vydávanie neperiodických a periodických publikácií (vrátanie online a digitálnych verzií), ročeniek, zborníkov, almanachov, katalógov, multimediálnych nosičov a ich digitálnych verzií (e-kníh, audiokníh, CD, DVD, USB, LP/streaming/download).
O podporu na projekty zamerané na aktivity VŠ nie je možné požiadať v iných programoch a podprogramoch fondu ani cez tretie osoby (občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, fyzické osoby, atď.), ak ide o projekt, ktorý preukázateľne realizujú ako hlavný organizátor, alebo je súčasťou ich hlavnej činnosti. V prípade, že sa preukáže porušenie tohto ustanovenia v akejkoľvek fáze posudzovania, takáto žiadosť bude vyradená z formálnych dôvodov.
Žiadateľ/-ka o dotáciu je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu. Neuvedenie výnosov bez zdôvodnenia ich absencie v komentári k rozpočtu je dôvodom na formálne vyradenie žiadosti.
[1] Podrobnosti k vypočutiu žiadateľa upravuje vnútorný predpis Zásady, spôsob a kritériá hodnotenia žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia, konkrétne čl. 5, bod 6.