Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie Prejsť na obsah

Tlačová správa: Mesto Kultúry 2024 Humenné

Oživené korzo

Otvárací víkend Mesta kultúry 2024 ponúkne ochutnávku celoročných aktivít a na jednom pódiu hudobne spojí tvorbu súrodencov Čekovských

V sobotu, 1. júna o 14:00 Humenné symbolicky prevezme štafetu od Revúcej a odštartuje projekt Momentálne hranice, ktorý mu koncom minulého roka priniesol titul Mesto kultúry 2024. Pri tejto príležitosti bude centrum Horného Zemplína dva celé dni žiť práve kultúrou a umením. Zástupcovia projektu pripravili lákavú ochutnávku celoročných aktivít a víkendovým programom nadviažu na nosnú myšlienku projektu – Umením spájať rozdelené. 

Vďaka dobovému i súčasnému sprievodu, pestrej žánrovej ponuke i novým kultúrnym bodom na mape mesta sa tak prepojí severné a južné Námestie slobody, ktoré od seba fyzicky oddeľuje cestná a železničná infraštruktúra, prepoja sa miestne umelecké a občianske komunity s novou komunitou dobrovoľníkov a generácie pamätníkov slávnej histórie mesta s talentovanými žiakmi a žiačkami miestnych ZUŠiek. Tradičné umenie nadviaže nový dialóg s umením súčasným a lokálnu kultúrnu ponuku obohatí ponuka umelcov a umelkýň nielen z ďalších slovenských miest, ale aj spoza hraníc od našich susedov – Česka, Maďarska, Ukrajiny a Poľska – ktorých Humenné ako (znovu)otvorené mesto privíta na svojom Oživenom korze spolu s návštevníkmi a obyvateľmi mesta.

V sobotu začíname už o 10:00 hod. na novovzniknutej Kultúrnej trojbodke (K3B) pri Vihorlatskej knižnici s muzikantom a spisovateľom Braňom Jobusom, ktorý si pre najmenších účastníkov pripravil zážitkové čítanie spojené s hudbou. Program s názvom Oživené korzo pokračuje o 11:00 hod. dobovým sprievodom mestom, ktorým chceme pozvať ľudí na námestie, aby sme spoločne vrátili ruch a kultúrny život do srdca Humenného. Sprievod začneme na malej železničnej stanici a spoločne sa pohneme smerom ku kaštieľu. Tancom dokonca zastavíme aj štvorprúdovú cestu. Pripomenieme si niektoré významné okamihy a miesta histórie mesta ešte z obdobia prvej republiky, keď humenské korzo zažívalo ćasy svojej najväčšej slávy.

V rovnakom čase, teda o 11:00 hod., oficiálne sprístupníme výstavu Prečo (ume)nie?, ktorá po rekonštrukcii otvárala obnovenú Slovenskú národnú galériu v Bratislave. Pozrieť si ju budete môcť v Centre voľného času (CVČ) na južnom námestí. V humenskom kaštieli zatiaľ bude prebiehať Rozprávkové sprevádzanie. 

Od 12:00 hod. budú v Parku mieru pri kaštieli pre návštevníkov pripravené historické veterány, poľná kuchyňa od Klubu vojenskej histórie Beskydy a Hudobná tančiareň, kde počas celého popoludnia zahrajú a zaspievajú hostia aj domáci umelci CK Poľní dechový orchestr (ČR), Rusinija, ĽH Sokolej, FS Bosoročky a zatancujú tanečníci FS Chemlon

Po Otváracom ceremoniáli, ktorý prebehne na hlavnom pódiu pred Mestským kultúrnym strediskom (MsKS) o 14:00 hod., minulosť mesta (dobový sprievod) vystrieda jej súčasnosť a budúcnosť. S pochôdzkovou kapelou Csángálló (HU) sa spoločne vyberieme na prehliadku novovzniknutých kultúrnych bodov mesta a ich pripraveného programu. 

Kultúrnu trojbodku K3B, jeden zo štyroch investičných projektov Mesta kultúry 2024, ktorý je situovaný medzi CVČ a Vihorlatskou knižnicou, uvedieme do života presne o 16:00 hod.  Na jej Coolture stage-i odštartujú o 17:00 hod. hudobnú ponuku práve maďarskí Csángálló.

Predkapelou hlavnému koncertu otváracieho víkendu bude na pódiu pred MsKS o 18:30 hod. humenská skupina Via arto band. A po nich sa už na pódiu objavia hlavné hviezdy večera – súrodenci Ľubica a Marián Čekovskí – dve talentované a výrazné osobnosti Humenného, ktoré základy hudobného vzdelania získali práve v rodnom meste na Hornom Zemplíne.

Záver sobotného programu bude od 21:30 hod na Kultúrnej trojbodke (K3B) patriť slovenskej premiére multimediálneho projektu Štefánik, ktorý spolu s tanečnou afterparty s DJ Jurešom Liškom, lídrom skupiny Fallgrapp, do Humenného prinesie Asociácia hudobných klubov Slovenska.

… 

Bohatá kultúrna ponuka pokračuje aj v nedeľu, 2. júna. Od 10:00 hod. bude otvorená výstava Prečo (ume)nie? v CVČ. Popoludní sa približne hodinu trvajúcou prechádzkou po dielach moderny vo verejnom priestore môžete nechať sprevádzať v rámci podujatia Trail moderny, ktoré začne o 13:00 hod. so štartom pred CVČ.

Nádvorie kaštieľa o 14:00 hod. ožije literatúrou. Svoju tvorbu pre deti a mládež príde predstaviť úspešný slovenský autor Valentín Šefčík. V rovnakom čase prebehne v CVČ fotografický workshop spojený s diskusiou pod vedením Viliama Poláka na tému Stvorenie. A pred budovou sa deťom na tvorivej dielni povenuje šperkárka Eva Harmadyová.

Pódium pred MsKS bude o 15:00 hod. patriť interaktívnemu podujatiu pre rodiny s deťmi z dielne Divadla etudy a na K3B začne koncert Deti deťom, počas ktorého svoje sily a talenty spoja dve humenské umelecké školy ZUŠ Petra Breinera a SZUŠ Múza.

Oba kultúrne body – severný (Park mieru pri kaštieli)) aj južný (K3B) – svoj nedeľný program uzavrú o 17:00 hod. Kým „dole“ dostane priestor baroková crazy komédia Cisárové nové šaty z produkcie Nového divadla z Nitry, v tieni stromov na zelenej ploche prinavrátime Humennému starú tradíciu. Swingová bodka na záver bude mať podobu Hudobnej tančiarne, počas ktorej nám všetkým do kroku zahrajú Funny Fellows.

Dva dni nabité umením prinesú návštevníkom mesta a jeho obyvateľom žánrovo pestrý a bohatý program. Príďte si s nami užiť OŽIVENÉ KORZO a ochutnať z kultúrnej ponuky, ktorá nás najbližší rok čaká. Bude si z čoho vyberať. Nájdete ju pod značkou Humenné je umenie na www.humennejeumenie.sk alebo na našom FB a IG profile.

Nájdete nás na:

Web: www.humennejeumenie.sk

FB profil:Fb Humenné je umenie

Instagram: humennejeumenie2024

Tešíme sa na Vás

Vaše Humenné, Mesto kultúry 2024