Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie Prejsť na obsah

1.4.6 Š Medzinárodné mobility a prezentácie – vizuálne umenie Štipendium

Štipendium PATRÍ DO PROGRAMU

1Umenie

  • 1.1 Divadlo
  • 1.2 Tanec
  • 1.3 Hudba
  • 1.4 Vizuálne umenie
  • 1.5 Literatúra
  • 1.6 Medziodborové aktivity
  • 1.7 Digitálne hry

Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného/-nej žiadateľa/-ky) no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 200 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc. Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyne .[1]

[1] Podrobnosti k vypočutiu žiadateľa/-ky upravuje vnútorný predpis Zásady, spôsob a kritériá hodnotenia žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia, konkrétne čl. 5, bod 6.

Program 1: Umenie nepodporuje:

  • aktivity z oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu,
  • aktivity z oblasti cestovného ruchu a gastronómie,
  • aktivity verejných vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7),
  • aktivity z oblasti neprofesionálnej umelec­kej tvorby,
  • aktivity z oblasti kultúrno-osvetovej činnosti a voľnočasových aktivít,
  • športové podujatia (vrátane športového tanca),
  • aktivity určené prioritne pre národnostné menšiny a/alebo pre znevýhodnené skupiny obyva­teľstva,
  • aktivity krajanských organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov/Sloveniek,
  • aktivity určené prioritne pre zahraničných Slovákov/Slovenky,
  • inštitucionálne výdavky subjektu,
  • materiálové a technické vybavenie, ak nesúvisí s realizáciou projektu,
  • vydávanie učebníc, učebných a metodických pomôcok (t. j. ani metodických pomôcok, listov, publikácií, atď. pre pedagógov a pracovných zošitov pre žiakov) pre základné a stredné školy (vrátane ZUŠ),
  • vydávanie vysokoškolských učebníc a skrípt,
  • vydávanie publikácií a diel/rukopisov mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov,
  • vy­dávanie publikácií k výročiam subjektov, ročeniek, zborníkov a almanachov,
  • vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora,
  • vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo predaja,
  • podujatia v rámci družobnej spolupráce na miestnej a regionálnej úrovni,
  • akademické študijné mobility a pobyty.

Podľa zákona je neoprávneným žiadateľom rozpočtová organizácia alebo príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov ústrednej štátnej správy. V zmysle uvedeného zákona si tieto organizácie nemôžu požiadať o podporu na projekt prostredníctvom tretej osoby (napr. občianskeho združenia, nadácie, neziskovej organizácie), ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide o projekt, ktorý preukázateľne realizujú ako hlavný organizátor, alebo je súčasťou ich hlavnej činnosti. Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ostatných orgánov štátnej správy môžu vstupovať do projektov výlučne ako spoluorganizátori podujatí, ktoré preukázateľne realizuje ako hlavný organizátor tretia osoba (napr. občianske združenie, nadácia, nezisková organizácia). V prípade, že sa preukáže porušenie tohto ustanovenia v akejkoľvek fáze posudzovania, takáto žiadosť bude vyradená z formálnych dôvodov.

Rozpočtové alebo príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov, miest alebo obcí v podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, resp. už dosiahli hranicu de minimis, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácii prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby, ak ide preukázateľne o ich hlavnú činnosť. V prípade preukázateľného porušenia tohto ustanovenia fond môže požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.

Verejné vysoké školy v programoch a podprogramoch, kde nie sú oprávnenými žiadateľmi, nemôžu byť žiadateľmi ani prijímateľmi dotácií prostredníctvom tretej osoby, ani prostredníctvom fyzickej osoby. V prípade preukázania porušenia tohto ustanovenia môže fond požadovať vrátenie dotácie v plnej výške.

Štipendium PATRÍ DO PODPROGRAMU

1.4 Vizuálne umenie

Podprogram 1.4 – Vizuálne umenie je zameraný na podporu profesionálneho vizuálneho umenia (klasické, tradičné médiá, fotografia, nové médiá, úžitkové umenie, produktový dizajn, grafický dizajn, textilný a odevný dizajn, architektúra) a iných alternatívnych foriem, s cieľom udržania kontinuity vizuálnej kultúry, nových umeleckých foriem a aktivít nekomerčného charakteru.
Dotácie a štipendiá v podprograme 1.4

Podpora v tomto podprograme je určená na aktívnu medzinárodnú prezentáciu, mobility, rozvoj bilaterálnej a multilaterálnej medzinárodnej spolupráce v oblasti vizuálneho umenia a dizajnu. Pod aktívnou prezentáciou sa rozumie výstavná aktivita, účasť v diskusii, prezentácia v rámci programu podujatia a podobne. Podpora je zameraná na vytváranie a zabezpečovanie funkčných networkov medzi inštitúciami v národnom a medzinárodnom kontexte.

Podpora je určená aj na úhradu členských príspevkov v medzinárodných organizáciách pre tie subjekty (z podpory sú vylúčené fyzické osoby), ktoré v danom roku preukázateľne aktívne spolupracujú s takýmito organizáciami. Program je tiež zameraný na podporu mobility umelcov/-kýň z oblasti vizuálneho umenia a dizajnu, prezentáciu umelcov/-kýň v rámci medzinárodnej kultúrnej spolupráce, zapájanie umelcov/-kýň do medzinárodných sietí, rezidenčné pobyty, aktívnu účasť na tvorivých dielňach, sympóziách, seminároch, konferenciách, workshopoch, výstavách a súťažiach (kurátori a teoretici môžu požiadať o štipendium na medzinárodnú mobilitu v podprograme 1.6.4). Prioritne bude fond podporovať projekty, ktoré sa nebudú realizovať na území susedných štátov.

Podpora nie je určená na organizovanie podujatí a na účasť na podujatiach, ktoré sa realizujú na Slovensku, aj keď majú medzinárodný charakter, ani na organizovanie rezidencií v zahraničí fyzickou alebo právnickou osobou zo Slovenska bez partnerstva s miestnou organizáciou.

Podpora nie je určená na tvorbu umeleckých diel (o podporu možno žiadať v rámci podprogramu 1.4.1 a 1.4.2), ak nejde napríklad o site-specific umenie, happening, performance a pod., kde je tvorba preukázateľne súčasťou prezentačnej aktivity (žiadateľ/-ka je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť, dielo detailne popísať v komentári k rozpočtu a uviesť v záväzných výstupoch v zmluve). V prípade site specific diela sa predloží náčrt pripravovaného diela.

Podpora nie je určená ani na vydávanie monografií, či rozsiahlych katalógov (o podporu možno žiadať v rámci podprogramu 3.4), ani pre projekty výlučne zamerané na technicko-materiálny a pod. výskum v zahraničí. Rovnako tak nie je určená na podporu neaktívnej účasti na veľtrhoch a podobných podujatiach (o podporu možno požiadať v rámci podprogramu 1.6.5). Podporná činnosť v rámci podprogramu nie je určená pre neprofesionálnych tvorcov/-kyne. Zmenu miesta realizácie projektu fond neakceptuje (okrem zmien v žiadosti s časovo a geograficky nadväzujúcimi aktivitami v zahraničí).

Žiadosť o štipendium a/alebo dotáciu môže obsahovať iba jednu samostatnú mobilitu. Výnimkou sú časovo a geograficky nadväzujúce aktivity v zahraničí (t. j. viaceré aj obsahovo priamo nesúvisiace aktivity v jednej alebo viacerých geograficky blízkych krajinách konajúce sa v časovej následnosti bez návratu z mobility medzi aktivitami ako napr. koncertné turné, prezentácie, vystúpenia, atď.)

Žiadateľ/-ka o štipendium a/alebo dotáciu si môže podať totožný projekt (rozhodujúci je v tomto prípade konkrétny projektový zámer, nie textová zhoda a/alebo totožnosť rozpočtových položiek) iba raz v rámci podpornej činnosti na daný rok.

Výnimku z vyššie uvedeného majú len žiadosti, ktoré boli vyradené z dôvodu uvedenia viac ako jednej samostatnej mobility v jednej žiadosti. V takom prípade môže byť žiadosť predložená opätovne (pokiaľ je pre daný podprogram otvorená výzva).

TYP PODPORY
Štipendium
Odovzdanie žiadosti

Výzva č. 7/2024

19.02.2024 – 18.03.2024

Výzva č. 1/2024

18.09.2023 – 16.10.2023

Výška štipendia
1 000 – 5 000 EUR
Spolufinancovanie
0%
Čerpanie od
od dátumu rozhodnutia riaditeľa
Čerpanie do
31.12.2024 (prvá výzva) alebo 28.02.2025 (druhá výzva)

Štruktúra podpornej činnosti

Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2024 nájdete v tomto dokumente.

Stiahnuť

Účel, na ktorý môže byť poskytnuté štipendium:

Realizácia medzinárodnej mobility a/alebo prezentácie.

UPOZORNENIE: Žiadateľ / žiadateľka si nemôže požiadať o štipendium na realizáciu projektu alebo jeho časti, ktorý už bol podporený z verejných zdrojov Slovenskej republiky.

Oprávnení/-é žiadatelia/-ky: 

Oprávneným žiadateľom je výlučne fyzická osoba – jednotlivec s daňovou rezidenciou v Slovenskej Republike. Žiadateľ/-ka povinný/-á na vyžiadanie predložiť potvrdenie o daňovej rezidencii.

Doplňujúce informácie

  1. Portfólio žiadateľa/-ky;
  2. V prípade prezentácie v zahraničí opis a primeraná obrazová dokumentácia prezentovaného diela/aktivity.
  3. Kópia oficiálneho potvrdenia zahraničného partnera o realizácii a spolufinancovaní projektu (napr. pozvanie, akceptácia účasti na podujatí, dohoda o spolupráci, oficiálne pozvanie, financovanie a pod.) alebo kópia neoficiálneho predbežného potvrdenia o realizácii projektu (alebo obdobný dokument – napríklad zaradenie do výberu/súťaže v prípade zahraničných festivalov a súťaží).

Ak žiadateľ/-ka získa oficiálne potvrdenie až po termíne ukončenia predkladania žiadostí, môže ho doručiť do kancelárie fondu spolu s inými potvrdeniami potrebnými k uzatvoreniu zmluvy. Ak bude potvrdenie v inom ako štátnom jazyku, v českom jazyku, anglickom jazyku, nemeckom jazyku alebo francúzskom jazyku, žiadateľ/-ka ho predkladá spolu s úradným prekladom do štátneho jazyka.

Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia (obrazová alebo textová), či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.

Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.

Denisa Jašová

referentka

denisa.jasova@fpu.sk

02/59324269