1.7.3 Podujatia v oblasti digitálnych hier Dotácia
Dotácia PATRÍ DO PROGRAMU
1Umenie
- 1.1 Divadlo
- 1.2 Tanec
- 1.3 Hudba
- 1.4 Vizuálne umenie
- 1.5 Literatúra
- 1.6 Medziodborové aktivity
- 1.7 Digitálne hry
Oprávnení/-é žiadatelia/ky môžu predložiť v rámci programu neobmedzené množstvo žiadostí o dotáciu (v prípade niektorých podprogramov je uvedené obmedzenie počtu žiadostí od jedného/-nej žiadateľa/-ky) no jednému/-ej žiadateľovi/-ke môže byť úhrnom poskytnutá podpora maximálne do výšky 300 000 EUR za tri roky (vrátane finančných prostriedkov poskytnutých ako minimálna pomoc od iných poskytovateľov), ak ide o prostriedky, ktoré by mali byť poskytnuté ako minimálna pomoc.
Odborná komisia určená k príslušnej výzve môže v prípade potreby v rámci posudzovania žiadosti uskutočniť vypočutie žiadateľa/-ky alebo jeho zástupcu/-kyne .
Žiadateľ/-ka o dotáciu je povinný/-á v žiadosti uviesť, primerane okomentovať a štruktúrovane rozpísať predpokladané výnosy z celého projektu, vrátane sprievodných aktivít. Ak žiadateľovi/-ke nevzniknú žiadne výnosy, je povinný/-á túto skutočnosť vysvetliť a zdôvodniť v komentári k rozpočtu.
- aktivity verejných vysokých škôl (o podporu možno žiadať iba v Programe 7),
- aktivity knižníc (o podporu možno žiadať iba v Programe 5),
- aktivity z oblasti neprofesionálnej umeleckej tvorby,
- aktivity z oblasti kultúrno-osvetovej činnosti,
- materiálové a technické vybavenie, ak priamo nesúvisí s realizáciou projektu,
- vydávanie publikácií a diel/rukopisov mapujúcich dejiny obcí, miest a regiónov,
- vydávanie publikácií k výročiam subjektov, ročeniek, zborníkov a almanachov,
- vydávanie účelových publikácií či prehľadových knižných publikácií bez redaktora,
- projekty štipendií alebo ich časti, ktoré už boli podporené z verejných zdrojov Slovenskej republiky (vrátane VEGA, KEGA, APVV),
- vydávanie kníh, e-kníh, audiokníh, časopisov, CD, DVD, USB, LP a digitálnych verzií (streaming/download) určených na darovanie alebo mimo pre
- daja,akademické študijné mobility a pobyty,
- projekty, ktorých výstupy sa realizujú pre alebo v spolupráci s organizáciami zriaďovanými ústrednými orgánmi štátnej správy.
Dotácia PATRÍ DO PODPROGRAMU
1.7Digitálne hry
V rámci podprogramu je podpora určená na:
- realizáciu prehliadok, festivalov, súťaží a jednorazových podujatí v oblasti tvorby, prezentácie a reflexie digitálnych hier, najmä s celoslovenským alebo medzinárodným významom,
- realizáciu vzdelávacích podujatí pre deti mládež a dospelých (workshopy, letné školy, kurzy, prednášky a pod.) v oblasti tvorby, prezentácie a reflexie digitálnych hier,
- edukačné aktivity zamerané na vzdelávanie a kultivovanie detí, mládeže a dospelých prostredníctvom kultúrno-osvetových aktivít v oblasti digitálnych hier,
- vývoj a implementáciu online nástrojov pre digitálne vzdelávanie v oblasti tvorby digitálnych hier,
- odborné vzdelávanie profesionálov/-ok a odborníkov/-čok pôsobiacich v oblasti digitálnych hier,
- aktivity zamerané na budovanie, kultivovanie a získavanie nového publika,
- príprava, vydanie a publikovanie súvisiacich materiálov (katalóg, výber textov, zvukový alebo zvukovo-obrazový záznam podujatí).
Oprávneným nákladom je aj úhrada poplatkov za účasť na školeniach a kurzoch pre profesionálov/-ky, aj pre profesionálov/-ky v oblasti vzdelávania.
Ak odborná komisia odporúča žiadosť podporiť môže znížiť požadovanú sumu maximálne o 50%. Ak odborná komisia posúdi, že žiadaná suma nie je primeraná náročnosti a rozsahu výstupov, predmetný projekt navrhne nepodporiť.
Výzva č. 3/2025
28.10.2024 – 25.11.2024
Štruktúra podpornej činnosti
Komplexné znenie Štruktúry podpornej činnosti Fondu na podporu umenia na aktuálny rok 2025 nájdete v tomto dokumente.
Účel, na ktorý môže byť dotácia poskytnutá:
- realizácia prehliadky v oblasti digitálnych hier,
- realizácia festivalu v oblasti digitálnych hier,
- realizácia vzdelávacieho podujatia v oblasti digitálnych hier,
- vývoj a implementáciu online nástrojov pre digitálne vzdelávanie v oblasti tvorby digitálnych hier.
Oprávnení/-é žiadatelia/-ky:
Podpora je určená výlučne pre žiadateľov/-ky, ktorí/-é preukázateľne pôsobia a realizujú aktivity v oblasti profesionálneho umenia. Dotácia sa môže poskytnúť výlučne subjektom disponujúcim oprávnením na výkon činností, ktoré plánujú v rámci projektu realizovať. Žiadateľ/-ka musí mať jednu z nasledujúcich právnych foriem:
- fyzická osoba – živnostník/-čka,
- obchodná spoločnosť,
- vyšší územný celok alebo obec,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je vyšší územný celok,
- rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec,
- občianske združenie,
- nadácia,
- záujmové združenie právnických osôb,
- nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
- neinvestičný fond,
- právnická osoba zriadená osobitným zákonom, rozpočtová organizácia zriadená právnickou osobou zriadenou osobitným zákonom alebo príspevková organizácia zriadená právnickou osobou zriadenou osobitným zákonom, ktorým je poskytovaný transfer prostredníctvom kapitoly Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Doplňujúce informácie
Povinné prílohy:
- Počet návštevníkov – počet návštevníkov/divákov, vrátane celkovej kapacity daného priestoru, z predchádzajúceho realizovaného ročníka, pričom žiadateľ/-ka je povinný/-á uviesť aj metodiku merania návštevnosti (podľa prílohy zverejnenej na webovom sídle fondu – v inej podobe a formáte nebude dokument akceptovaný). V prípade prvého ročníka podujatia žiadateľ prílohu nepredkladá.
- V prípade žiadosti na realizáciu súťaže je žiadateľ/-ka povinný/-á predložiť
štatút súťaže.
- Metodický plán vzdelávania – v prípade aktivít zameraných na vzdelávanie laickej verejnosti (podľa prílohy zverejnenej na webovom sídle fondu – v inej podobe a formáte nebude dokument akceptovaný).
Nepovinné prílohy:
Nepovinnou prílohou je ďalšia dokumentácia (obrazová alebo textová), či informácie, ktoré môžu objasniť projekt, prípadne posudok garanta, ktorý nezávisle a nestranne posúdi kvalitatívnu úroveň projektu.
Žiadateľ/-ka priloží prílohy výlučne v elektronickej podobe do registračného systému FPU.